Čínská hrozba z vesmíru: Další vesmírná stanice této velmoci spadne někam na Zemi

 
Další 1 fotografie v galerii
Vesmírné smetí ohrožuje planetu Zemi stále více / Pixabay
Jsou tomu právě tři měsíce, co se čínská stanice „Tiangong-1" zřítila na zem ve formě ohnivé koule, a jak se ukazuje, její sestru „Tiangong-2" patrně čeká již záhy stejný osud. Na rozdíl od první družice by prý ale tato druhá mohla mít trochu lépe kontrolovaný sestup.

Tiangong-2 byla pozorována, jak se propadla o nějakých 95 km směrem k Zemi a brzy nato se zase vrátila na svou původní orbitu. To celkem pochopitelně vzbudilo spekulace, že se Čína chystá odeslat i Tiangong-2 na věčnost.

Předpokládá se, že je to pro Čínu velmi prestižní záležitost a bude se snažit o to, aby další vesmírný sestup byl menší show, než ten letos v dubnu. Tehdy se Tiangong-1 zřítila k zemi zcela bez kontroly.

Čínská vesmírná kancelář ještě nevydala oficiální stanovisko a komentář, ale očekává se velice brzy. Celého manévru si ale všimlo Strategické velení USA (leží ve Vandenbergu v Kalifornii). A právě odsud dorazila informace, že stanice snížila výšku ze 386-380 km na 292-297 km, a to již 13. června. Zde zůstala po deset dní a pak se vrátila zase zpátky.

Experti se shodují, že se podle všech náznaků Čína chystá brzy odepsat i Tiangong-2. A to ideálně v maximálně kontrolovaném sestupu. Jak to dělat nemají jim ukázala Tiangong-1. 

Zatím není jisté, kdy a kde k tomu dojde, ale co se týče místa, pak by se zde pár dobrých tipů našlo. V první řadě jistě jde hlavně o jižní oblast Tichého oceánu, kam vesmírné smetí běžně odkládají ruské i americké vesmírné agentury.

Kdo chce sledovat sestup a destrukci družice v reálném čase, může pro to využít web SatView.org. Družice Tiangong-2 má rozměry 10,4 x 4,2 metru a váží 8 600 kilogramů.

 

Mohlo by vás zajímat

Reklama