Proč vlastně přichází vysílací standard DVB-T2? Největší mýty o novém televizním vysílání

 
Další 2 fotografie v galerii
Nový standard vysílání umožní vysílat obraz ve vyšším rozlišení, nabídne i více prostoru pro zvýšení počtu programů / Pixabay
O přechodu na nový vysílací standard, který se bude týkat zhruba poloviny obyvatel naší republiky, se v poslední době často diskutuje. V článcích a rozhovorech se ovšem někdy objevuje řada omylů a nepřesností - jaké jsou tedy hlavní mýty o DVB-T2?

Uvedeme si pět nejčastějších mýtů o novém vysílacím standardu DVB-T2. DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. DVB-T2 vychází z původního standardu DVB-T. Nový DVB-T2 umožňuje vysílat vyšší datový tok při jinak stejné šířce televizního pásma multiplexu - bude tedy možné vysílat více programů při stejně vysoké kvalitě.

"Nové vysílání si vymysleli výrobci televizorů, aby zákazníci museli pořizovat po několika letech zase nové televize..."

Výrobci televizorů nemají na přechod na nový typ vysílání žádný podíl. Jde o změnu vynucenou mobilními operátory, kteří potřebují vysílací spektrum využít pro lepší mobilní internetové připojení. Nový standard vysílání umožní vysílat obraz ve vyšším rozlišení, zároveň nabídne více prostoru pro zvýšení počtu programů.

"Přechod na nový standard vysílání se týká všech televizorů..."

DVB-T2 se týká pouze pozemního vysílání. Kohokoli, kdo přijímá televizní signál jiným způsobem, např. satelitem, kabelem nebo po internetu jako IPTV, se změna netýká.

"Jakmile se současné televizní vysílání v mém okolí vypne, můžu televizi, která DVB-T2 nepodporuje, vyhodit..."

Stejně jako u předchozí vlny digitalizace není nutné hned televizor nosit k popelnicím, pokud zrovna DVB-T2 nepodporuje. Stačí pouze přikoupit set-top box, který se dá sehnat již od 500 Kč.

"Budu muset pořizovat novou anténu..."

Antény, které jsou schopné přijímat současné digitální vysílání DVB-T, budou umět přijmout i DVB-T2. Čili pokud nemáte žádný problém se současným vysíláním, nebudete mít ani s tím novým.

"Výrobci televizorů zaspali, a ještě dlouho nabízeli televizory bez podpory nového vysílání..."

Finální podobu vysílání oznámily České radiokomunikace v červenci 2016. Do té doby se výrobci připravovali na všechny možné varianty, ale finální úpravy nemohli udělat před zveřejněním standardu. Mohlo se tedy stát, že ještě např. v polovině roku 2017 se prodával nějaký starší model, který nebyl na nové vysílání přizpůsobený. Drtivá většina všech nových televizorů na trhu ovšem DVB-T2 HEVC H.265 již podporuje.

Mohlo by vás zajímat

Reklama