- Petr Hájek
- Mobily
- 19. září 2018
- 07:01
Jak je možné, že iPhony nabízejí uživatelům výrazně lepší zvuk než Androidy?
Problém, proč externí zvukové zařízení připojené k Androidu zní hůře než u iPhonu je hlavně v tom, že je mezi nimi rozdíl v kvalitě DAC a AMP.
Připomínáme, že DAC je "Digital-to-Analog Converter", konvertor digitálního signálu do analogového. Sluchátka potřebují signál analogový, aby mohla vibrovat, takže je nutným krokem prohnat vše přes DAC.
Co se týče pojmu AMP, tak to je zase zesilovač (Amplifier), bez něhož by zvuk hrál potichu. Asi si říkáte, kde je DAC na smartphonech? Většinou je umístěn na systémové desce (SoC). Od iPhonu 7 dále ale nemají 3,5 mm audio výstup, jelikož mají lightning sluchátka a lightning-to-3,5 mm adaptér (je tu i bezdrátové cesta díky AirPods).
Umístění DAC a AMP je rozdílné pro sluchátka i adaptér. U AirPods s lightningem je výborný DAC a AMP na každém AirPodu. U lightning-to-3,5 mm adaptéru je DAC a AMP na konektoru.
U Androidů je kvalita DAC a AMP vždy závislá na SoC konkrétní firmy, jež výrobci použijí. Většinou je to dnes Qualcomm Snapdragon. Zvuk je tedy v podobných modelech prakticky stejný.
Nedávno LG oznámilo implementaci lepšího DAC/AMP u svých top modelů (například u LG V30), označeného jako Hi-Fi Quad DAC. Podle některých odborníků jedině tato řada se iPhonům trochu blíží. Není sporu o tom, že Apple položil základy moderní online hudební branže. A již od časů iPodu 6. generace a iPhonů druhé generace vsadil na Cirrus Logic a jeho unikátní DAC.
Nezapomínejme taktéž, že lightning port na zařízení je digitální a 3,5 mm jack je analogový. Když připojíte digitální lightning port, tak hudba jde skrz jako "0 a 1" a poté se zkonvertuje do analogu až ve sluchátku. Ale lightning-to-3,5 mm adaptér se zkonvertuje do analogu ještě v adaptéru a před tím, nežli dorazí do vlastního sluchátka či bedny. Pokles kvality je proto nevyhnutelný.
Sdílení
7
Twitter
Komentáře
Email