Hrůzná dystopie nastane za dva roky v Číně: Každý občan bude podle svých činů průběžně hodnocen

 
Další 1 fotografie v galerii
I nákup neschváleného zboží jako je alkohol nebo hry vám může snížit rating / Pixabay
Přestože to celé zní jako další epizoda seriálu Black Mirror (dystopické sci-fi Charlieho Brookera), tento kontroverzní sociální systém bude opravdu uveden do reality. A nikým menším než Čínou.

Čína usiluje o to, aby všech jejích 1,4 miliardy obyvatel mělo v roce 2020 v reálném čase veškeré jejich chování pod kontrolou, navíc s příslušným hodnocením. 

A o co vlastně půjde? Začnete na hodnotě 800 a například nákup čínského zboží a účast na veřejně prospěšných pracech vám rating zvedne. 

Ti nejlepší státní občané se pak dočkají ohodnocení jako VIP klienti: na letištích, při slevách na půjčky, skládání záloh na hotel, přechodu na elitní univerzity atd. Když naopak budete utíkat před placením daní, podvádět a kouřit na zakázaných místech, patrně vás to pošle brzy směrem dolů. A stejně tak i nákup neschváleného zboží: jako je alkohol nebo hry (!). Kdo pak bude mít mizerné hodnocení, může zapomenout na lepší práci, vysokorychlostní připojení k síti nebo u svých dětí na nejlepší školy. 

Pro podobně koncipovaný systém potřebujete i silné technické zázemí a Čína ho již má: nad vším bude bdít 600 milionů kamer (zatím má jen 200 milionů) s AI (umělou inteligencí) v největších městech, jež budou zaznamenávat vše, co uvidí a posílat na státní server. 

Program je prý již vyvinutý a testuje se v některých čínských provinciích. Nebude to ale jen o sledování, také se očekává pokročilé rozeznávání obličejů, skenování těl, geo-tracking atd. Nejlepší čínská AI nyní umí rozeznat například na 4 tisíc typů aut. 

To vše se dále zkombinuje s tím, co o vás již vláda zná: včetně věcí lékařských, vzdělávacích a finančních. Plně v provozu by systém měl být v roce 2020. 

Jsme si jisti, že na západě to nakonec dopadne stejně. Kamery dnes najdete všude ve stále rostoucím množství a jejich počet se pomalu navyšuje – dokonce i na vesnicích.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama