- Ilona Cílková
- Věda a vesmír
- 06. října 2018
- 08:55
Před 70.000 lety zredukoval výbuch sopky počet lidí na Zemi na pouhých 10 tisíc
Podle odhadu vědců došlo k této tragické události zhruba před 70.000 lety. Bezprostředně po výbuchu nastala vulkanická zima, při které se dým a prach ze sopky dostal do atmosféry a následně zastínil Slunce.
Velká část slunečních paprsků pak neměla šanci proniknout na Zemi, ale odrazila se zpátky. Tím pádem se klima na planetě výrazně ochladilo. Tento stav mohl trvat i několik let (odborníci se domnívají, že asi 6 let) a pak následovala doba ledová, kdy průměrné teploty poklesly až o 16 °C.
Takové ochlazení způsobilo redukci nejenom lidské populace, ale i spousty dalších živočichů. Lidská populace zbyla hlavně v dnešní rovníkové Africe a potom také na Jávě.
Jedna ze tří nejsilnějších erupcí
Spad z vulkanického popela lze vysledovat na severozápadě Indie, kde jsou vyvřeliny silné až 3 metry, ale někde i více, třeba 6 metrů. Rozsah spadu z vulkánu zakryl území možná až 800 km čtverečních. Uvádí se, že sopka mohla vyvrhnout na zemský povrch až 2800 km krychlových horniny. Zatopením sopečného kráteru došlo ke vzniku sopečného jezera o délce 100 km a šířce 35 km, vůbec nejdelšího sopečného jezera na planetě.
Během šesti let po erupci se na planetě Zemi ukládala spousta vulkanické síry. V Indii došlo po výbuchu k naprosté změně charakteru vegetace. Pokrývaly ji lesy, které zmizely. Ty tam byly i kapradiny milující prostředí lesů a nahradily je rostliny savan a stepí. Dokázal to průzkum pylových zrn, která se nacházejí v usazeninách. Geologické studie naznačují, že zřejmě šlo o jeden ze tří nejsilnějších výbuchů za období 450 milionů let. Za silnější se považují jen dva výbuchy sopek – jeden před cca 250 miliony let a jeden před 65 miliony let.
Došlo k obnově genomu savců
Když se směs sopečného prachu a dýmu dostane do stratosféry, alespoň do výše cca 17 km, dojde k rozsáhlé změně klimatu. Sopce Toba se přitom tuto aerosolovou směs se sírou podařilo poslat zřejmě až do výše 32 km. Kvůli tomu byl značně narušen proces fotosyntézy. Zároveň klesla i teplota moří.
Důsledkem bylo samozřejmě narušení potravního řetězce, nedostatek potravy a následně úhyn celé řady druhů. Výbuch sopky a pokles lidské populace má souvislost. Potvrzuje to i genetika, a nejenom u lidí. Genom různých velkých savců totiž napovídá, že přibližně před 70 000 lety a později začalo docházet k jeho obnově.
Sdílení
45
Twitter
Komentáře
Email