8K televizory s technologií QLED konečně na našem trhu: Co nabídnou kromě dokonalého obrazu?

 
Další 3 fotografie v galerii
Technologie 8K QLED přináší skutečně vysoké rozlišení 7 680 × 4 320 pixelů / Samsung
8K televize nabídnou v porovnání se 4K televizory čtyřnásobně vyšší rozlišení (až 33 milionů obrazových bodů), nejostřejší dostupný obraz a nechybí ani prvky umělé inteligence.

8K televizi poprvé Samsung představil letos v září na veletrhu IFA v Berlíně. Nyní si již můžete tuto novinku prohlédnout i zakoupit v prostorách pražského holešovického showroomu Alzy.

Technologie 8K QLED přináší skutečně vysoké rozlišení 7 680 × 4 320 pixelů. Model Q900R se bude prodávat ve třech velikostech – 65″ (163 cm), 75″ (189 cm) a 85″ (216 cm). Cena se ovšem pohybuje od 129 990 Kč do 389 990 Kč za nejvyšší 85″ model.

Nová televize využívá i funkce umělé inteligence, kterou zařízení využívá k tzv. upscalování obrazu z nižšího rozlišení (SD, Full HD i 4K). Díky strojovému učení dokáže televizor přepočítat rozlišení do 8K, zvýšit ostrost, snížit šum a doplnit strukturu obrazu. Oproti běžnému upscalingu by nemělo docházet jen ke znásobení pixelů, ale k analýze okolních snímků.

Procesor je pak porovnává s minulými snímky a vytváří nové textury a okraje. Tento faktor kompenzuje i zatím omezenou nabídku obsahu pro 8K. Nejlépe AI upscaling funguje ze zdrojového rozlišení 4K, poradí si ale i s nižší kvalitou obrazu.

Technologie podsvícení Direct Full Array Elite zdůrazňuje i malé detaily tím, že ovládá každou jednotlivou světelnou jednotku. Tmavé oblasti by tak měly být tmavší a světlé světlejší. Novinka zvládá také optimalizovat zvuk: chytrý engine televizoru Samsung QLED 8K Q900R automaticky analyzuje jednotlivé scény a upravuje zvuk tak, aby k ní co nejlépe ladil. 

První majitelé těchto povedených televizních kousků se ovšem budou muset smířit s tím, že je množství obsahu dostupného v 8K kvalitě stále poměrně malé. Snad se ovšem i tak pomalu začnou měnit poslední statistiky, dle kterých až čtvrtina českých domácností chytá pozemní signál stále ještě na klasickém CRT televizoru.

 
Vstoupit do diskuze  (1)

Mohlo by vás zajímat

Reklama