Co máte dělat, když přestane fungovat touchpad na vašem notebooku?

 
Další 1 fotografie v galerii
Nejdříve se ujistěte, že jste touchpad omylem nedeaktivovali / Pixabay
Když touchpad na notebooku přestane reagovat na vaše prsty, máte docela problém. Nakonec, moderní operační systémy jsou bez myši obvykle použitelné jen dost složitě.

Pokud jste tedy právě zaznamenali podobný problém, zkuste jednu velmi jednoduchou metodu, jež obvykle zabere: restartujte svůj notebook. Jestliže ani toto obecné pravidlo záchrany nepomáhá, tak je na čase pokusit se touchpad znovu aktivovat.

Nejdříve se ujistěte, že jste jej omylem nedeaktivovali (obvykle přes nějakou funkční klávesu s tlačítkem „Fn"). Podívejte se proto na klávesnici notebooku, zda tam není něco, co jej připomíná (malá kresba touchpadu nebo klávesnice). U řady modelů to ale není moc jasné (třeba takový Lenovo X220, kde to byla F8, u Lenovo Yoga 920 zase F6 atd.) a často to proto vyžaduje podívat se do manuálu výrobce.

Pokud ani toto nezabralo, je na čase zavítat do systémových nastavení pro touchpad (ve Win 7 a Win 8 je to přes "Start", pak vyhledejte „mouse settings"/„nastavení myši"). Pak dejte „změnit nastavení myši" a upravte ho dle potřeby.

Ve Windows 10 je proces ještě snazší: klepněte na Windows klávesu, pak Settings > Devices > Touchpad. Máte před sebou nastavení Touchpadu. Zde si můžete ověřit nejen to, zda je aktivní, ale i to, jaké další pokročilejší funkce jsou s ním případně zapnuté.

Pakliže ani nyní nedojde k vyřešení problému, je možné, že bude potřeba zavítat na stránky výrobce notebooku a zkusit znovu nainstalovat ovladač. Zde zkuste tedy zadat „touchpad driver".

Pokud jste nic podobného dřív nedělali, projděte si celý návod na instalaci driverů. V zásadě si buď najdete aktualizaci ovladače automaticky přes Správce zařízení, nebo si musíte driver stáhnout z Internetu a nainstalovat jej manuálně. Zde je ale na místě skutečně stahovat jen originální ovladače od výrobce, protože jiné mohou obsahovat malware.

Jestliže i přes veškerou výše uvedenou snahu se stále nic neděje a ani není vidět ve Správci zařízení (pravý klik na Menu a zde "Správce zařízení" v sekci "Myši a jiná polohovací zařízení"), patrně máte problém s hardwarem.

Pak už máte jen dvě možnosti: zaslat notebook do autorizovaného servisu, popřípadě si pořídit za cca 100 korun počítačovou myš a používat ji místo touchpadu (což je nakonec praktické, protože je se zdravotní podložkou pod ruku ergonomičtější a navíc snadno nahraditelná).

Mohlo by vás zajímat

Reklama