Policie bude na německých hranicích kontrolovat české občany kamerami s rozpoznáváním obličejů

 
Další 2 fotografie v galerii
Plošné sledování občanů ČR bude v rozporu s pravidly fungování Schengenského prostoru / Pixabay
Tato situace může nastat již velmi brzy, po finálním schválení legislativy upravující činnost policie v Sasku. V tamním zemském sněmu budou již v listopadu přijaty dva nové návrhy, jež znamenají řadu kontroverzních pravomocí, které se dotknou i českých občanů.

Novou pravomocí policie má být instalace inteligentních kamerových systémů na silnicích do vzdálenosti 30 kilometrů od hranic s Českou republikou a Polskem. Fakticky tak bude docházet k plošné evidenci osob překračujících německé hranice.

Proti navrženým zákonům se chystají v Německu rozsáhlé demonstrace v týdnu od 10. do 17. listopadu 2018. Některé organizace upozorňují na rozpor plošného sledování občanů ČR s pravidly fungování Schengenského prostoru.

Vypadá to, že postup saské policie bude porušovat hned několik základních zásad pro využívání monitorovacích systémů, jako například patří právo na anonymitu a soukromí, zabezpečení systémů určených ke sledování a především nastavení dostatečných pojistek proti zneužití. 

Navržené zákony umožní policii vedle instalace inteligentních kamerových systémů v pohraničních oblastech i zintenzivnění sledování elektronické komunikace, uvolnění podmínek pro provádění domovních prohlídek nebo militarizaci vybavení policejních složek.

Cíl německé policie je sice logický - boj proti přeshraniční kriminalitě, otázkou zůstává, zda lze takto zasahovat do práv všech, kteří tímto způsobem překročí hranice, například jako běžní turisté nebo přeshraniční pracovníci.

 
Vstoupit do diskuze  (4)

Mohlo by vás zajímat

Reklama