Policie bude na německých hranicích kontrolovat české občany kamerami s rozpoznáváním obličejů

 
Další 2 fotografie v galerii
Plošné sledování občanů ČR bude v rozporu s pravidly fungování Schengenského prostoru / Pixabay
Tato situace může nastat již velmi brzy, po finálním schválení legislativy upravující činnost policie v Sasku. V tamním zemském sněmu budou již v listopadu přijaty dva nové návrhy, jež znamenají řadu kontroverzních pravomocí, které se dotknou i českých občanů.

Novou pravomocí policie má být instalace inteligentních kamerových systémů na silnicích do vzdálenosti 30 kilometrů od hranic s Českou republikou a Polskem. Fakticky tak bude docházet k plošné evidenci osob překračujících německé hranice.

Proti navrženým zákonům se chystají v Německu rozsáhlé demonstrace v týdnu od 10. do 17. listopadu 2018. Některé organizace upozorňují na rozpor plošného sledování občanů ČR s pravidly fungování Schengenského prostoru.

Vypadá to, že postup saské policie bude porušovat hned několik základních zásad pro využívání monitorovacích systémů, jako například patří právo na anonymitu a soukromí, zabezpečení systémů určených ke sledování a především nastavení dostatečných pojistek proti zneužití. 

Navržené zákony umožní policii vedle instalace inteligentních kamerových systémů v pohraničních oblastech i zintenzivnění sledování elektronické komunikace, uvolnění podmínek pro provádění domovních prohlídek nebo militarizaci vybavení policejních složek.

Cíl německé policie je sice logický - boj proti přeshraniční kriminalitě, otázkou zůstává, zda lze takto zasahovat do práv všech, kteří tímto způsobem překročí hranice, například jako běžní turisté nebo přeshraniční pracovníci.

Mohlo by vás zajímat

Reklama