- Ilona Cílková
- Gadgets
- 30. října 2018
- 14:56
Věda dorazila i do světa kosmetiky: Jaké hi-tech věcičky dnes pomáhají ženám být krásnější?
Začněme od Adama, tedy od základu. Laserem rozumíme zdroj elektromagnetického, v tomto případě světelného čili fotonového, záření o vysoké intenzitě. Vyznačuje se jednotnou vlnovou délkou v nanometrech, je tedy monochromatický, jednobarevný.
Liší se médiem, jež výsledný paprsek vydává - může to být třeba ruby laser YAG laser či laser diodový. Fotony laseru kmitají v jedné rovině čili jde o polarizované světlo. Zároveň kmitají i v jedné křivce. Tyto vlastnosti zajišťují intenzitu paprsku.
Rozloží vodu nebo krevní barvivo
Co a jak odstraňují lasery v kosmetice? První skupina jsou lasery absorbující ve vodě. Vzhledem k tomu, že v kůži je hodně vody, pomáhají odstraňovat vrásky nebo jizvy po akné či bradavičky. Odpařují vrchní část pokožky, ale nezasahují do spodních vrstev pokožky čili se netvoří jizvy.
Druhá kategorie laserů využívá paprsek, jenž se rozloží v krevním barvivu, proto jsou ideální třeba na korekci rozšířených žilek. Barvivo paprsek rozloží. Jiný laser se absorbuje v melaninovém pigmentu. Červený a zelený paprsek laseru se absorbuje v pokožce, infračervený v hlubších vrstvách. Kosmetika a dermatologie využívá hlavně červený paprsek.
Výbojky určené k epilaci
IPL neboli intenzivní pulsní světlo se sice často zahrnuje do kategorie laserů, ale ve skutečnosti o lasery nejde. Využívá se výbojka s vlnovou délkou pohybující se v rozmezí 400-1200 nm. Nechybí filtry odstraňující část světelného spektra.
Existují i tzv. E-light přístroje, které vyžívají kombinace IPL a radiofrekvence a ty dokážou ještě vylepšit působení IPL. Tato výbojka slouží k epilaci (odstranění ochlupení) a rejuvenaci (omlazení) pokožky, mohou se s ní rovněž odstraňovat pigmentové skvrny.
Fototerapie LED světly
Další kapitolou jsou přístroje určené k fototerapii. Pracují na základe LED světel. Setkáte se u nich s celou řadou označení. Například PDT. LLLT (low level laser therapy) či biostimulační nebo soft. Ani tyto se neoznačují jako lasery, ale jako fotodynamická terapie nebo LED světla.
Velkou výhodou této technologie je, že není problém, když působí na pokožku delší dobu, je šetrná, nehrozí žádného riziko poškození. Největší využití získávají jako podpora hojení, odstraňování akné či omlazování.
CO2 lasery na odstraňování staré pokožky
Skupinou přístrojů jsou také CO2 lasery, ty slouží k frakčnímu resurfacingu. Vlastně odstraňují starou pokožku a dávají prostor k vytvoření nové. Laserový paprsek tu reaguje s vodou obsaženou v tkáni. S trochou nadsázky se dá říci, že odpaří pokožku, ovšem ne plošně, ale v tisících drobných dírkách na čtvereční cm.
Při hojení dochází k omlazování pokožky. Platí ale, že jde o ablativní (odstraňující) proceduru, která si u pacientů žádá delší rekonvalescenci, nejsou také vyloučeny případné komplikace.
Šetrnější erbiový laser
Vzhledem k riziku komplikací u CO2 laserů se vyvinuly neablativní lasery čili erbiový s vlnovou délkou 1550 nm. Ten je mnohem šetrnější, protože v pokožce netvoří dírky, ale pouze termální mikrozóny.
Dokáže tak narušit spodní vrstvu pokožky a stimulovat tvorbu kolagenu. Na centimetr čtvereční vytvoří 1000-2000 popisovaných mikrozón. Vrchní vrstva kůže se takto nepoškozuje, ale na druhou stranu je třeba udělat ošetření opakovaně, aby se docílil efekt shodný s užitím frakčního resurfacingu s využitím laseru CO2.
Sdílení
3
Twitter
Komentáře
Email