Nové druhy živočichů odhalili vědci z Brna díky speciálnímu detektoru elektronů

Svět mikroorganismů je bohatší než ten, který známe z běžného života / Pixabay
Myslíte si, že už známe všechny živočichy, jež tu s námi žijí na Zemi? Unikátní detektor elektronů nás vyvedl z omylu. Brněnský tým vědců díky němu totiž zobrazil vířníky z druhového komplexu Brachionus calyciflorus v jejich přirozeném vlhkém prostředí, a získal tak v tomto směru celosvětové prvenství.

Vysoce citlivý detektor elektronů pro environmentální rastrovací elektronový mikroskop (EREM), vyvinutý brněnským týmem pod vedením doktora Viléma Neděly, umožňuje vědcům zkoumat i velice choulostivé vzorky v přirozeném stavu. 

Při výzkumu vířníků použili vědci kombinaci unikátní nízkoteplotní metody a speciálního detektoru elektronů. Vířníci jsou průhlední živočichové, lidským okem nepostřehnutelní. Ve vodě se rychle pohybují a vidět je lze pouze mikroskopem.

Pomocí nového detektoru elektronů se je vědcům podařilo zobrazit bez jakýchkoliv úprav zcela nepoškozené, což bylo až do současné doby nerealizovatelné. Tito živočichové jsou dobře známí. Jsou dokonce modelovým organismem, a přesto se pomocí metody zvané reverzní taxonomie podařilo objevit další skryté druhy. 

Dosavadní zkoumání podobných organismů komplikovala skutečnost, že často žijí ve vodě a samy obsahují velké množství vody. Při použití klasického rastrovacího elektronového mikroskopu bylo třeba vzorky odvodnit nebo zmrazit a studovat je v mrtvé, často deformované, podobě.

Brněnský environmentální mikroskop, vybavený novým detektorem elektronů, oproti tomu vzorky nijak neznehodnotí, organismy dokonce mohou často zůstat živé, ve svém přirozeném stavu.

Vědci z Brna nyní pracují na dalším výzkumu v oblasti rostlinné i živočišné biologie a podílí se na vývoji nových léčiv a vakcín. Zkoumají také například led a chemické procesy v něm. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama