- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 06. listopadu 2018
- 11:35
Vědci se pokusí obrovským laserovým paprskem oslovit mimozemské civilizace
Tým vědců z MIT je přesvědčen, že by mělo být možné pomocí silného laseru přilákat pozornost dalších civilizací žijících kdesi ve vesmíru. Stejně jako si v noci hned všimnete osvětleného domu, identicky tak by si i někdo mohl všimnout nás, samozřejmě v planetárním měřítku.
Laser zaměřený skrze teleskop by měl zajistit, aby náš paprsek byl vidět i na nějakých 20 000 světelných let. Vědci požadují výkon v řádu 1-2 MW a dalekohled o délce 45 metrů. Při této konfiguraci bude infračervená radiace natolik silná, že nás jednoznačně odliší od Slunce.
Jakmile by náš signál někdo zachytil, dalo by se to celé použít k velmi pomalé formě komunikace (taková morseovka s odpověďmi v řádu let). Rychlost přenosu by mohla být cca pár set záblesků laseru za vteřinu.
Vše je to na dnešní poměry z technologického hlediska velmi snadno realizovatelný projekt. Pokud by někdo někde pozoroval náš signál, snadno by ho rozeznal od záření jiných hvězd. To by vzbudilo jistě nějakou pozornost. 2 MW laser s 30metrovým teleskopem vyprodukuje signál viditelný na Proxima Centauri, 1 MW přes 45metrový teleskop pak půjde detekovat i v systému Trappist-1, jenž je vzdálený 40 světelných let.
Otázka je, jestli je to celé vlastně dobrý nápad? Pokud je vesmír v něčem podobný přírodě na Zemi, spíše v něm narazíme na něco nebo někoho, kdo nám bude chtít zakroutit krkem, než na pozitivně naladěné, filozoficky založené, tvory.
A pak je tu i hledisko samotného, takto silného, laseru: jestliže bude na cestě do vesmíru nějaká loď či družice, laser o tomto výkonu ji může spálit.
Sdílení
33
Twitter
Komentáře
Email