NASA varuje, že již tento víkend proletí v těsné blízkosti Země tři obrovské asteroidy

 
Další 2 fotografie v galerii
Jeden z trojice asteroidů proletí kolem nás v menší vzdálenosti, než je ze Země na Měsíc / NASA
NASA vydala před několika hodinami varování před trojicí obrovských asteroidů, jež ze soboty na neděli proletí jen těsně okolo Země. Vědci upozorňují, že největší z těchto kamenů (dočkal se označení 2018 VR1) bude dlouhý až 30 metrů.

NASA naznačila, že nás čeká toto „blízké přiblížení asteroidů" v sobotu, nicméně na oblohu se ani nemusíte dívat – bez satelitu je totiž neuvidíte, jsou neustále i mimo záběr amatérských teleskopů.

Podle vědců z NASA Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii kolem nás proletí jako první asteroid označený jako 2018 VS1. Mine nás ve vzdálenosti pouhých 1 386 771 km okolo 2:02 v noci GMT času v sobotu 10. listopadu 2018. Tento asteroid měří 13 - 28 metrů a do Země by s 99 % pravděpodobností narazit neměl.

Jen o 16 minut později proletí kolem Země i asteroid z této trojice největší, 2018 VR1. Tento kus vesmírného "smetí" to okolo Země vezme pouze ve vzdálenosti cca 5 milionů kilometrů, což s ohledem na jeho velikost (přes 30 metrů) rozhodně stojí za pozornost.

Ten zdaleka nejbližší z této trojice (asteroid 2018 VX1) nás mine v neděli ráno jen ve vzdálenosti 381 474 km. Bude nám tedy na chvíli blíže než náš Měsíc.

I když se všechny tři uvedené vzdálenosti zdají být velké na pozemské poměry, NASA o nich hovoří jako o velmi „blízkém přiblížení". Jak obíhají okolo Slunce dostanou se občas různé objekty i do blízkosti Země. Nicméně „blízko" v astronomii je obvykle vzdálenost v řádu jednotek až desítek milionů kilometrů.

Připomínáme pro úplnost, že meteor je světelný jev, který nastane při průletu kosmického tělíska (meteoroidu) zemskou atmosférou za vzniku záblesku a asteroid je velký kus skály letící vesmírem. Většina asteroidů je v pásu mezi Marsem a Jupiterem. 

 
Vstoupit do diskuze  (26)

Mohlo by vás zajímat

Reklama