Pro náročné audiofily: Nová dvoupásmová reproduktorová sada Elac Vela

 
Další 1 fotografie v galerii
Zvukové vlny nevznikají tradičním pístovým pohybem membrány vpřed a vzad, ale smršťováním harmoniky / ELAC
Nové reproduktorové sestavy Elac Vela poznáte na první pohled podle precizního zpracování a vyspělé konstrukce. Model disponuje řadou unikátních technologií a patentů.

Novinka zaujme lichoběžníkovým tvarem jejich ozvučnic s elegantními hliníkovými prvky, minimem rovnoběžných ploch a náklonem vzad. Tato konstrukce účinně eliminuje vznik nežádoucího stojatého vlnění uvnitř kabinetu. Můžete si vybrat povrchovou úpravu v lesklém bílém laku, ořechové dýze, nebo zcela individuální provedení na zakázku.

Základem všech variant Elac Vela jsou výškové reproduktory JET 5, jejichž první generaci Elac představil již v roce 1993. Tyto tweetery využívají pružnou membránu tvořenou folií tenčí než lidský vlas, která je ručně skládána do tvaru měchu harmoniky.

Zvukové vlny nevznikají tradičním pístovým pohybem membrány vpřed a vzad, ale smršťováním „harmoniky“, z jejíž skladů je vzduch vytlačován ven. Výhodou této technologie je, že tento specifický pohyb uděluje vzduchu 4x vyšší rychlost než konvenční výškové měniče. Díky nízké hmotnosti membrány mají měniče okamžitou reakci bez jakéhokoli zpoždění.

Reproduktory JET 5 se vyznačují vzdušným podáním vysokých frekvencí, odlišným od tradičních řešení. V řadě Vela jsou tyto výškové měniče zasazeny do speciálních kónusů, které optimalizují vyzařování zvukových vln.

Základem série Elac Vela je dvoupásmová regálová sestava s označením Vela BS 403 kombinující výškový měnič JET 5 s jedním středo-basovým reproduktorem typu AS XR o průměru 150 mm. Sloupové provedení FS 407 a centrální jednotka pro ozvučení domácího kina CC 401 jsou navíc osazeny druhým středo-basovým měničem stejné velikosti.

Nejvyšší řada sloupů FS 409 je konstruována zcela individuálně a je osazena výškovým měničem JET 5, dvěma basovými (180 mm) a jedním středovým (150 mm) reproduktorem. Hmotnost jednoho kusu tohoto provedení je 32,1 kilogramů.

A kolik tato novinka stojí? Regálová reprosoustava ELAC Vela FS 403 je na trhu za cenu 26.000 Kč za jeden kus, odpovídající sloupová sada za cenu 52.000 Kč za kus, centrální reproduktor za 49.000 Kč a sloupové provedení FS 409 lze koupit za 83.000 Kč za kus.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama