- Ilona Cílková
- Gadgets
- 30. listopadu 2018
- 12:22
Dostanou muži novou naději? Vědci konečně objevili lék na růst vlasů
Ti totiž aktivovali cestu v mozku, která je aktivní už ve chvíli, kdy je dítě ještě v matčině lůně a tvoří se vlasové folikuly. Ty se samozřejmě nachází i ve stárnoucí nebo poraněné kůži.
Ovšem plešatění není pouze záležitostí mužů. Ohroženy jsou i ženy. Viditelnou ztrátu vlasů zažívá až 40 % žen ve věku 40 let, alespoň to uvádí americká akademie dermatologie. Vědci se proto zabývali výzkumem poškozené kůže u laboratorních myší.
Svoji pozornost soustředili hlavně na buňky, kterým se říká fibroblasty. Právě ony vylučují kolagen, což je protein, který nese hlavní odpovědnost za to, jak jsou vlasy a pokožka silné a odolné. Fibroblasty jsou buňky, které umí nastartovat některé biologické procesy hojení.
Stimulace vyvolá růst vlasů
Týmu, který vede doktor Mayumi Ito, se podařilo aktivovat signální dráhu, kterou tyto buňky využívají ke své komunikaci. Aktivací komunikace mezi buňkami se povedlo zaznamenat změny u myší. Po devíti týdnech se objevily vlasové kořínky.
Přitom vědci do této chvíle předpokládali, že v poškozené kůži s jizvami se již tvorba vlasů nemůže obnovit. Jejich výzkumy ale mění pohled na celou věc. Doktor Ito říká: “Víme, že je problém signálu v buňkách, které jsou velmi aktivní, když se vyvíjíme v děloze, ale méně aktivní v dospělých buňkách kůže, když stárneme.” Stimulace fibroblastů pomocí signálu z mozku ale může vyvolat růst vlasů.
Riziko nádorů lze snížit
Růst vlasů znemožňovaly i popáleniny či jiná zranění. Objevy slibují zlepšení růstu vlasů v poraněné i stárnoucí kůži. Nabízí se i pomoc při hledání lepších léků, které dokážou obnovit růst vlasů.
Experimenty, které se zaměřily na onu signální dráhu komunikace, ale zároveň odhalily vyšší riziko nádorů. Aby se bylo možné tomuto riziku vyhnout, soustředily se na fibroblasty, jež se nacházejí těsně pod povrchem pokožky, kde se poprvé objevují kořeny folikulů. Cílem lékařů tak je najít lék pro obnovu vlasů.
Léky s vedlejšími účinky
Dnes licencované léky totiž mohou mít nežádoucí účinky. Minoxidil, ať už pěna nebo mléko, zvyšuje průtok krve v pokožce hlavy a tím vyživuje vlasové folikuly. Pomůže zhruba dvěma třetinám pacientů, a to mužům i ženám. Na druhou stranu u některých pacientů ale může vykazovat vedlejší účinky jako třeba rychlejší srdeční tep, otoky nohou nebo bolesti žaludku.
Finasterid pro muže, který je pouze na lékařský předpis, funguje na principu, že blokuje enzym, který umí převádět testosteron na dihydrotestosteron (DHT), formu hormonu, jež působí plešatost. Výzkum ale ukazuje, že finasterid sice pomůže až 80 % mužů, ale zase je zde riziko – u jednoho z 60 pacientů může způsobit impotenci. Proto se stále hledá lék, který by pomohl růstu vlasů, a přitom neměl žádné vedlejší účinky.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email