Zahnuté displeje dorazily i do sériových automobilů: Takový přístrojový panel má řadu výhod

 
Další 1 fotografie v galerii
Zahnutý displej zobrazí velkoplošné navigační mapy, informace o jízdě nebo status asistenčních systémů / Bosch
To, co do našich obývacích pokojů a smartphonů dorazilo už dávno, přichází nyní jako první svého druhu také na silnice. Ano, jde o zahnutý přístrojový panel.

Svou premiéru má totiž zahnutý („curved“) přístrojový panel pro Innovision Cockpit nového VW Touareg. Volkswagen tak mění analogová zobrazení za displejem za libovolně konfigurovatelný zahnutý displej s vysokým rozlišením.

A co to řidičům přinese? Na přání zobrazí velkoplošné navigační mapy, informace o jízdě nebo status asistenčních systémů – podle toho, co chcete zrovna vidět. Tajemství ostrosti a kontrastu zobrazení na displeji spočívá v novém výrobním procesu, s nímž přístrojový panel odráží i při osvětlení slunečním zářením až čtyřikrát méně světla.

Řidič tak například výrazně lépe vnímá i kontrolky a výstražné signály v okrajové části displeje. Oproti známým zahnutým obrazovkám z obývacích pokojů má tak i něco navíc: tam může sedět vždy jen jeden divák v optimálním úhlu. V automobilu se oproti tomu zahnutý přístrojový panel Bosch přizpůsobí vždy optimálně na pohled řidiče.

Tachometr, navigační mapy a telefonní seznam: řidič si sám podle jízdní situace a osobních preferencí určí, jaký obsah se zobrazí na přístrojovém panelu s úhlopříčkou displeje přibližně 31 centimetrů (12,3 palce).

O to se stará inteligentní řízení, které se ukrývá v řídicí jednotce za kokpitem. To určuje, že se řidiči zobrazí vždy přesně ten obsah, který chce mít právě na očích. Řidič si vybírá například mezi detailními údaji o aktuální jízdě, navigační mapou, telefonními kontakty nebo detaily o playlistu, který se právě přehrává. Každou informaci je možné zobrazit buď celoplošně na celém displeji, nebo v kombinaci s jiným obsahem.

Takže pokud si chcete například vedle klasického ukazatele tachometru zároveň zobrazit silniční mapu navigace a ještě svůj telefonní seznam, pohodlně toto nastavíte na multifunkčním volantu nebo na dotykové obrazovce informačního systému. Je také možné cílené zoomování navigační mapy přímo v přístrojovém panelu, což je další zajímavá inovace.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama