V noci ze čtvrtka na pátek zazáří na nebi každou hodinu až 90 meteorů z roje Geminidy

 
Další 2 fotografie v galerii
Letos nebude pozorování meteorického roje Geminidy rušit Měsíc, který zapadne ještě před půlnocí / NASA
Máme dobrou zprávu pro všechny fanoušky astronomie, letos budou velmi příznivé podmínky ke sledování meteorického roje zvaného Geminidy. Pozorování totiž nebude rušit Měsíc, který zapadne ještě před začátkem nejsilnější aktivity meteorů.

Vrchol Geminid nastane v pátek 14. prosince ve 13:30 SEČ, tedy za bílého dne, ale sledovat je se vyplatí zejména v noci ze čtvrtka na pátek mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní.

Jak jsme již upozornili, tak letos nebude pozorování rušit Měsíc, který zapadne ještě před půlnocí. Během noci a zejména časně zrána zazáří nad českým nebem až 90 meteorů za hodinu. S menší intenzitou lze Geminidy sledovat i v několika předcházejících či následujících nocích (již od minulého víkendu do příštího pondělí 17. prosince 2018), nejlépe na místech s minimálním světelným znečištěním daleko od měst.

Meteorický roj je jev, při němž částice meziplanetárního prachu (meteoroidů) křižují zemskou dráhu, při průletu zemskou atmosférou se vypařují a vytvářejí za sebou zářící stopu. Vznikají záblesky, jež se odborně nazývají meteory, lidově "padající hvězdy" nebo "létavice". Ledoprachové částice, které při průletu zemskou atmosférou vytvářejí nebeské divadlo Geminid, pocházejí z drolící se planetky 3200 Phaethon.

Název roje Geminidy má původ v latinském názvu souhvězdí Blíženců (Gemini), z něhož meteory zdánlivě vylétají. Na prosincové obloze vychází toto souhvězdí už za soumraku, a je tedy pozorovatelné celou noc. Nejvýše nad obzorem pak v polovině prosince bývá kolem druhé hodiny ranní.

První zprávy o Geminidách se objevily v roce 1862. Tehdy byl ovšem roj velmi slabý, frekvence nepřesáhla 30 meteorů za hodinu. Teprve ve 40. a 50. letech minulého století se počet meteorů zvýšil na dvojnásobek a k současným hodnotám stoupal až do roku 1990. Z některých modelů vyplývá, že nyní se bude intenzita Geminid rok od roku snižovat a do konce 21. století by pak měl roj téměř vymizet.

Nezapomeňte pak v neděli ještě pozorovat průlet komety 46P Wirtanen, o které jsme již na TechFocusu také psali.

Mohlo by vás zajímat

Reklama