Kosmické lodě SpaceX podle NASA kontaminovaly mezinárodní vesmírnou stanici ISS

 
Další 2 fotografie v galerii
Ve vesmírném prostředí se musí vyhodnocovat všechno externí zatížení jako zdroj kontaminace / Pixabay
Snímače na palubě mezinárodní vesmírné stanice ISS zaznamenaly znepokojivou úroveň kontaminace. NASA tento problém vyšetřuje a na vině může být barva použitá na lodi společnosti SpaceX.

Snímače na palubě ISS, které jsou určeny k měření molekul ozonu a aerosolů v atmosféře Země, hlásí znepokojivě zvýšení hodnot chemických látek. Zvýšení přitom bylo spojeno s umístěním nákladních lodí SpaceX Dragon, tedy komerční kosmické lodi přenášející náklad a lidské posádky na orbit na ISS.

První zkušební let SpaceX Dragon proběhl v prosinci 2010, v říjnu 2012 potom letěla k ISS první plně naložená loď. Je pravděpodobné, že by potíže mohl způsobit nátěr. Senzor SAGE III vypuštěný v únoru 2017 zjistil nevysvětlitelné zvýšení kontaminace, když další lodi Dragon zakotvily u vesmírné stanice.

Co je to SAGE III? Jde o měřicí zařízení, které měří tenký profil atmosféry, a sice stratosférický aerosol a plyny, obal Země, ozón a další plyny a aerosoly, stejně tak i drobné částice v atmosféře.

Nutné jsou naprosto čisté prostory 

Molekuly se uvolňují z kapsle a pak se drží na SAGE III. Když molekuly zevnitř materiálu jsou propouštěny ven, vzniká proces, který důvěrně známe jako „vůni nového automobilu“. Prostě cítíte chemikálii, jejíž koncentrace je zvýšená. Ve vesmíru ale tohle může být velice škodlivé. Může také dojít k vytvoření mastné fólie.

Aby byl tento problém odstraněn, většina kosmického vybavení se staví v naprosto čistých prostorách. Někdy je vybavení dokonce i ohřáto na vyšší teplotu, aby se nečistoty odstranily. 

Bílá barva jako jádro problému 

Ve vesmírném prostředí se musí vyhodnocovat všechno externí zatížení jako zdroj kontaminace, a to bez ohledu na to, jaká je vůči kontaminaci citlivost. Odborníci tvrdí, že problém může být způsobený právě loď Dragon.

Podle Antonia de Rooije, který zpracovává databázi materiálů v daném prostoru, je pravděpodobným problémem právě tato loď. Klíčem je těleso namalované bílou barvou. Dragon může způsobit zřejmě až 21násobek povoleného množství kontaminace. 

Vyvíjí se barvy s co nejnižším zatížením

NASA předběžně schválila všechny materiály používané u lodi SpaceX Dragon a dodala, že spolupracuje na vývoji nové varianty barvy. Společnost SpaceX prozkoumala veškeré výběry externích materiálů na Dragonu a spolupracuje s jejich dodavateli, aby vyvinuli odstupňované varianty materiálů, které pomohu zlepšit molekulární složení.

Bílá barva je vyrobena společností Alison a byla speciálně vyvinutá pro NASA a SpaceX. Společnost Alion celá desetiletí vyráběla nátěry, které chrání před zatížením prostoru. 

Výsledkem je vlastní povrch 

U kosmických misí je důležité rozptýlit elektrické náboje, které vznikají v exteriérech kosmické lodi, jinak by mohlo dojít k poškození elektroniky kosmické lodi. Vývoj společnosti Alion proto směřoval k materiálům, které splňují tento cíl a současně kontrolují teplo na povrchu.

Výsledkem výzkumu je vlastní povrch společnosti Alion Z-93C55. Nicméně pokud se povrch Alion Z-93 stane po vytvrzení kontaminovaným, je náchylný k degradaci, když na něj dopadne ultrafialový paprsek. Tento fenomén byl poprvé zdokumentovaný už v roce 1971. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama