Nebaví vás televize? Prostě ji srolujte: Nová OLED televize půjde uklidit jako plakát

 
Další 2 fotografie v galerii
Nové displeje LG navíc nevyžadují podsvícení / LG
V roce 2016 představila společnost LG na CES v Las Vegas, největším veletrhu spotřební elektroniky, první 18palcový rolovací displej na světě, v loňském roce potom předvedla jeho 65palcovou verzi.

Televize s úhlopříčkou 65 palců se dotykem jednoho tlačítka stahuje podobně jako vrata garáže. Jedná se o diody emitující organické světlo čili OLED obrazovky, ty produkují ostřejší obraz a skládají se lépe než tradiční LCD displeje nebo displeje s tekutými krystaly. 

OLED čili organické diody vyzařující světlo pracují tak, že přenáší elektřinu prostřednictvím určitých materiálů, které svítí červeně, zeleně a modře. Jde o jedinou technologii televize, která vytváří barvu tímto způsobem. Body samy vyzařují světlo. Každý bod se tak může vypnout, a tudíž zajistí absolutně černou barvu.

Uvedený jev umožňuje vícevrstvá struktura OLED buněk. Je zde několik vrstev, přičemž nejdůležitější je EML vrstva (tzv. Emissive layer). Tvoří ji organické polymerní materiály, jež dokážou vydávat světlo o určité barvě. 

Například LCD technologie používá barevné filtry a kapalné krystaly. OLED technologie je proti LCD rychlejší, což je příjemné třeba v případě, že sledujete sportovní utkání nebo hrajete hry. Navíc další výhodou OLED technologie proti LCD jsou pozorovací úhly.

Zatímco u LCD volíte buď pozorovací úhly, nebo kvalitní černou barvu, u OLED technologie máte obojí v jednom, navíc kvalita je zde vyšší. Plazmové televizory používají UV světlo, a to tak, že vypouštějí do buňky plyn, který mění své skupenství na plazmu a vytváří červené, zelené a modré světlo. OLED přitom může být tenčí a pružnější, než jakákoli jiná televizní technologie, která je v současnosti k dostání na trhu. To je její hlavní předností.

A co je cílem nové LG 65palcové obrazovky? Jde především o to optimalizovat využití prostoru a umožnit sbalení velké televizní obrazovky do kompaktnější podoby ve chvílích, kdy se zrovna nepoužívá. Usnadňuje to ukládání a zároveň je možné dosáhnout vysokého rozlišení. Nové displeje LG navíc nevyžadují podsvícení. 

 
Vstoupit do diskuze  (2)

Mohlo by vás zajímat

Reklama