První testovací výstřely nejvýkonnějšího laserového systému na světě

Při testech bylo dosaženo energie 1,2 kJ ve výstupních pulsech / Pixabay
Před třemi týdny se v centru ELI Beamlines uskutečnil první testovací výstřel výkonového laserového systému L4, při kterém bylo dosaženo energie 1,2 kJ ve výstupních pulsech.

Laser L4 je technologicky nejvyspělejším výkonovým laserovým systémem na světě. Je schopen poskytovat výstupní pulsy s četností až 1krát za minutu, což je nejméně 30krát více, než je potenciál srovnatelných kJ výkonových laserů existujících v několika málo světových výzkumných centrech.

Laserový řetězec L4 byl vyvinut americkou společností National Energetics, ve spolupráci s vědeckými a technickými pracovníky centra ELI Beamlines Fyzikálního ústavu AV ČR. Dodavatelem několika subsystémů laseru L4 je dále litevská technologická společnost EKSPLA a americká laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory.

Na realizaci projektu se rovněž významně podílí i český technologický průmysl (vysokonapěťové kondenzátorové baterie, optomechanické, vakuové a elektronické systémy). Komponenty laseru L4 byly dodány z USA do ELI Beamlines již v září 2018.

Laser byl následně sestaven a otestován ve velmi krátkém čase, kdy na jeho instalaci pracoval společný tým složený z vědeckých a technických pracovníků z National Energetics, Fyzikálního ústavu AV ČR a společnosti EKSPLA.

V roce 2019 bude laser L4 dále testován a vylepšován, včetně zvyšování energie výstupních pulsů na úroveň 1,5-2 kJ. Hlavní aktivitou v letošním roce bude dokončení výroby, instalace a osazení obřího vakuového kompresoru výstupních laserových pulsů, který umožní jejich kompresi na 150 fs, a tím generaci špičkového výkonu 10 PW.

 
Vstoupit do diskuze  (4)

Mohlo by vás zajímat

Reklama