iPhony se o Vánocích prodávaly méně, než se čekalo: Apple ztratil na hodnotě 55 miliard dolarů

Apple doplácí na obchodní válku mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a Čínou / Pixabay
Šokující pokles hodnoty firmy a jejích akcií nastal po neméně šokujícím poklesu prodeje iPhonů na Vánoce. Může za to americký prezident Donald Trump?

Dopis šéfa Applu Tima Cooka o poklesu prodejů o 5 miliard USD za poslední tři měsíce evidentně vystrašil investory na Wall Streetu, jelikož Vánoce vždy byly a jsou pro tohoto technologického giganta nejdůležitější částí roku.

V dopise bylo citováno, že v Číně došlo k poklesu prodejů a jelikož Čína tvoří 20 % globálního trhu, je podle všeho i hlavním důvodem za „menším počtem prodaných iPhonů" a ušetřeny nezůstaly ani počítače řady Mac a iPady.

Trh na vše řečené reagoval velmi panicky hned poté, co akcie Apple byly nakrátko zmrazeny a pan Cook pronášel své prohlášení. Čtvrtletní příjem firmy tedy nebude 89 miliard USD, ale jen 84 miliard USD. To bude pád, jenž jsme tu neměli od roku 2016.

Také akcie Applu na vše řečené samozřejmě hned reagovaly: poklesly prakticky hned o 7,5 % na hodnotu 146,23 USD za kus. Došlo tedy k umazání hodnoty 55 miliard USD v pár minutách. Odrazilo se to nicméně i na jiných firmách – zejména Amazonu a Microsoftu.

Experti mají v této věci také jasno: jednoznačně se horšící prodeje naznačují, že vábení legendární prestiže Apple již není tak silné, jak bývalo. Vypadá to, že se proto tato značka ze Silicon Valley pokusí nahnat prodeje jiným způsobem. Zde se logicky nabízí služby Apple, jenž jsou dnes poměrně rozsáhlé a bohaté: Apple iTunes, App Store, iCloud a Apple Pay.

Obchodní válka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a Čínou věcem také nijak přehnaně nepomáhá, určitě je však jisté, že se v Číně Apple přepočítal s cenou high-endových modelů, jež zde asi vůbec neměl uvádět. Vytváří tím pole pro místní rivaly, jež mají o poznání levnější alternativy, jež fungují v dostatečné kvalitě.

I to je patrně důvod, proč se tak dařilo Huawei. Ten si totiž mimořádně dobře vedl v prodejích od dubna do září minulého roku a umístil se proto jako druhý hned za Samsungem (jasná jednička).

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama