NASA spolu s týmem amatérů objevila novou Zemi ležící 226 světelných let od nás v ideální zóně pro život

 
Další 1 fotografie v galerii
Objevený systém nese jméno K2-288 a obsahuje dvě chladné hvězdy typu M / NASA
K objevu byla využita data z vesmírného teleskopu Kepler, dále práce dvou specialistů z NASA a týmu amatérských astronomů. Těm všem se pak podařilo odhalit novou „Super Zemi".

Nový objev má přibližně dvojnásobnou velikost než Země, nese jméno K2-288Bb a tento nový svět je lokalizován v (pro potenciální život) atraktivní zóně. To samozřejmě zvyšuje naše naděje objevit jiný život. 

Nová "Super Země" je od nás 226 světelných let daleko a to směrem ke konstelaci Taurus (Býk). Je možné, že to bude planeta kamenitá, je nicméně ale také možné, že je velmi bohatá na plyny (a bude podobná Neptunu). 

Co o ní víme ještě? Planeta leží v systému, který je vícenásobnou hvězdou (takže to je systém dvou nebo více hvězd navzájem provázaných gravitační silou). Systém nese jméno K2-288 a obsahuje dvě chladné hvězdy typu M, jež od sebe dělí asi tak 8,2 miliard kilometrů, což je cca šestinásobek vzdálenosti Saturnu a Slunce.

Jasnější hvězda má pouze polovičku váhy i velikosti, než naše Slunce, zatímco slabší kolegyně má jen třetinu velikosti a rozměrů Slunce. Nová planeta K2-288Bb obíhá menší a tmavší hvězdu, a to každých 31,3 dní. 

Pro všechny vědce a astronomy je to určitě svátek, protože podobně velké planety jsou mezi exoplanetami velmi vzácní hosté: „Je to rozhodně mimořádný objev i zážitek s ohledem na to, jak byla nalezena. Navíc, nachází se v ideální zóně pro život a vůbec to není běžná planetární velikost."

A jak se daří teleskopu Kepler? Je stále součástí mise pátrající po dalších exoplanetách. Již jich nalezl od roku 2014 tisíce, z nichž je asi tak 30 v "obyvatelné zóně". Aktuálně je nalezeno 5000 kandidátů na exoplanety, z nichž je 2500 potvrzeno. Nyní se (v rámci druhé části své mise a po mírných technických obtížích) soustřeďuje Kepler na exoplanety u tmavších červených trpaslíků.

 
Vstoupit do diskuze  (5)

Mohlo by vás zajímat

Reklama