Nedostatek procesorů snížil v loňském roce celosvětově prodeje počítačů

Trojice největších dodavatelů PC posílila své pozice na světovém trhu / Pixabay
Celkový celosvětový objem dodávek PC činil ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 68,6 milionů kusů, což představuje meziroční pokles o 4,3 procenta.

Důvodem tohoto trendu je především nedostatek procesorů na trhu, bezmála dvě třetiny (63 %) dodaných PC připadají ve 4. čtvrtletí 2018 na Lenovo, HP a Dell.

Za celý rok 2018 pak objem dodávek PC dosáhl 259,4 milionu kusů, což představuje pokles o 1,3 procenta oproti roku 2017. Podle analytiků společnosti Gartner byly vyhlídky na rok 2018 optimistické, odvětví ale nakonec čelilo dvěma významným trendům.

Za prvé právě ve chvíli, kdy se poptávka na PC trhu začala pozitivně promítat do výsledků, nastaly problémy v dodavatelském řetězci způsobené nedostatkem procesorů. Po dvou čtvrtletích růstu – druhém a třetím, tak dodávky PC ve čtvrtém poklesly.

Uvedený nedostatek CPU způsobil schopnost dodavatelů reagovat na poptávku ze strany podniků provádějících obnovu PC. POdle analytiků se tato poptávka překlopí do roku 2019.

Dalším faktorem poklesu byla politická a ekonomická nejistota v některých zemích, nejistota panovala dokonce i na americkém trhu, kde jsou jinak příznivé ekonomické podmínky. Šlo zejména o slabou poptávku ze strany koncových uživatelů během podzimního prázdninového období – ukazuje se, že prázdninové období již není hlavním faktorem ovlivňujícím poptávku po PC.

Trojice největších dodavatelů posílila své pozice na světovém trhu – Lenovo, HP Inc. a Dell dodali 63 procent všech PC ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018, oproti 59 procentům o rok dříve, růst nicméně připadá zejména na Lenovo.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama