U nového soundbaru značky Bose zlepšuje umělá inteligence srozumitelnost filmových dialogů

Základem novinky je zvukový systém Dolby Atmos 5.1.2 využívající 7 reproduktorů a vestavěný subwoofer / Bose
Nejoblíbenějším zařízením pro působivou domácí reprodukci filmového zvuku jsou dnes soundbary. Televizory totiž velmi často neposkytují kvůli svému tenkému profilu prostor pro instalaci skutečně kvalitního zvukového systému, který by posluchače náležitě vtáhl do děje.

Kvalitní soundbary umožňují díky vyspělým technologiím a speciálním směrovým reproduktorům využít odrazy zvukových vln od stěn k vytvoření prostorového zvuku a nahradit dříve využívané systémy domácího kina. Nejvyspělejší soundbary umožňují ovšem dle webu BaSys i připojení bezdrátového subwooferu či zadních efektových reproduktorů a vytvořit plnohodnotný prostorový poslech.

Nejnovější soundbar Bose Smart Ultra Soundbar, který se zařazuje mezi nejvyšší řadu produktů Bose nově označovanou přídomkem „Ultra“, nabízí vše výše popsané a k tomu mnohem víc. Jeho základem je zvukový systém Dolby Atmos 5.1.2 využívající 7 reproduktorů a vestavěný subwoofer.

První „5“ označuje pětici reproduktorů, které zajišťují tradiční prostorový zvuk a plní funkci středového, dvou předních a dvou zadních efektových kanálů (posledně jmenované jsou vestavěny do boků přístroje a využívají speciální tlakové a úzce směrové měniče).

Jednička uprostřed značí subwoofer vestavěný do těla soundbaru a poslední „dvojka“ představuje dva reproduktory namířené z těla soundbaru ke stropu. Díky tomuto uspořádání, preciznímu provedení, použitým reproduktorům a kalibraci zvuku jednotlivých kanálů podle konkrétní místnosti dosahuje Bose Smart Ultra Soundbar dostatečně kvalitních výsledků při reprodukci hudby i filmového zvuku všech formátů – od stereo reprodukce, přes tradiční prostorový zvuk 5.1 až po Dolby Atmos se všemi jeho možnostmi. Připojení k televizoru zajišťuje vestavěné rozhraní HDMI eARC nebo optika.

Jak je možné vytvořit z jedné zvukové lišty (soundbaru) působivý prostorový dojem se zvuky přicházejícími k uším posluchače zezadu či shora? Bose Smart Ultra Soundbar k tomu využívá dvou věcí. Jednak to jsou již zmíněné speciální reproduktory namířené do stran a ke stropu, které vysílají zvukové vlny pod vysokým tlakem a počítají s odrazy zvuku od stěn místnosti.

Druhým klíčovým prvkem je přesná kalibrace. Každá místnost je specifická a na správné podání má vliv její tvar, odrazivost stěn a také konkrétní umístění soundbaru. Pomocí mikrofonu dodaného v balení a umístěného na hlavním poslechovém místě změří Kalibrace ADAPTiQ akustické vlastnosti dané místnosti a upraví načasování zvuku každého reproduktoru tak, aby se k uším dostal po všech odrazech ze správného úhlu a vtom pravém načasování vzhledem k filmové scéně.

AI rozpozná mluvené slovo a zdůrazní ho

Slovní spojení „umělá inteligence“ nebo zkráceně AI slýcháme v poslední době ze všech stran. U nového soundbaru Bose našla AI velmi praktické uplatnění, které ocení všichni filmoví diváci.

Častým problémem při poslechu filmového zvuku bývá srozumitelnost dialogů. Umělá inteligence dokáže pomocí navazující technologie AI Dialogue rozpoznat ve zvuku klíčové mluvené slovo a při reprodukci ho lépe zdůraznit. Díky tomu neunikne divákům už ani slovo.

Propojení s domácím audiosystémem

Nevyužít tak kvalitní soundbar pro poslech hudby by byl hřích. Proto je Bose Smart Ultra Soundbar plně kompatibilní s Apple AirPlay 2, Spotify Connect a Chromecastem a samozřejmě také s bezdrátovým standardem Bluetooth. Díky možnosti přímého připojení soundbaru k internetu pomocí Wi-Fi nebo pevného kabelu mohou uživatelé bezdrátově streamovat libovolnou hudbu a snadno propojit přístroj s dalšími kompatibilními audio zařízeními, jako například aktuálně prodávané chytré reproduktory a sluchátka Bose nebo také mnoho dalších produktů jiných značek.

Soundbar tak může přehrávat hudbu z internetu přímo a sám, například s využitím oblíbené služby Spotify bez nutnosti udržovat telefon v dosahu Bluetooth. Chytrý telefon s aplikací slouží v tomto případě jen jako dálkový ovladač, kterým uživatelé ovládají výběr hudby a nastavení reprodukce v jednotlivých zónách (při propojení s dalšími zařízeními). Tak lze například pustit stejnou hudbu v celém domě a řídit hlasitost v jednotlivých místnostech.

Bose Smart Ultra Soundbar je na našem trhu již dostupný, a to v černém a bílém provedení za doporučenou koncovou cenu 24 990 Kč.

Zdroj: Bose, BaSys

Mohlo by vás zajímat

Reklama