Pozemní digitální televizní vysílání nadále poráží kabelovou televizi i satelit

Lidé stále více přijímají HD vysílání, zatím nejčastěji prostřednictvím pozemních sítí / Pixabay
Pozemní digitální televizní vysílání přijímá v Evropě více než 100 milionů domácností, což znamená téměř poloviční podíl v porovnání platforem televizního příjmu (45 %). V České republice tento podíl dokonce dosahuje až 60 %.

Na druhém místě po pozemním digitálním vysílání je kabelová televize, na třetím místě satelit a nejmenší podíl má televizní vysílání přes internet, což vyplývá z aktuálních údajů Broadcast Networks Europe.

Terestrické digitální vysílání (DTT) je páteří Evropského audiovizuálního systému a i nadále zůstane hlavní platformou šíření televizního vysílání. Oproti ostatním platformám mají diváci možnost přijímat jej stále bezplatně. To je důležitý parametr i pro provozovatele televizního vysílání.

DTT umožňuje univerzální pokrytí s možností vysílání lokálního obsahu. Pozemní vysílání je rovněž efektivní a spolehlivé pro šíření informací v krizových situacích.

Z průzkumu také vyplývá, že lineární vysílání je nejvyužívanějším způsobem konzumace audiovizuálního obsahu, s tím, že ostatní televizní služby diváci využívají pouze jako doplněk. Pozemní vysílání ve formátu DVB-T2 využívá inovační strategii pro zachování uživatelského komfortu a přináší divákům nové služby. Rozvíjí se HbbTV (Hybrid Broadcast Broadbad TV) a OTT (Over-the-top) služby.

Také v České republice využívá většina diváků pro příjem televize pozemní digitální vysílání, jde o 57,8 % diváků ve druhém čtvrtletí 2018. Na druhém místě je aktuálně příjem přes satelit, na třetím kabelová televize a nejmenší podíl má IPTV. Řada lidí využívá více televizních přijímačů v domácnosti a na nich různé platformy.

Z posledních průzkumů za druhé čtvrtletí 2018 se potvrzuje, že lidé stále více přijímají HD vysílání, a to opět nejčastěji prostřednictvím pozemních sítí.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama