Dubai Airshow odstartovala s českou posádkou na palubě

 
Další 1 fotografie v galerii
Český letoun L 410 NG se prezentuje na tzv. stojánce veletrhu / Aircraft Industries
Právě dnes začala Dubai Airshow, prestižní letecká přehlídka, která potrvá do čtvrtka 18. listopadu 2021. Na společném stánku české oficiální účasti vystavuje devět firem a další vyrazily na akci po vlastní ose. Letoun L 410 NG z Kunovic je zaparkovaný mezi statickými ukázkami veletrhu.

Letošní Dubai Airshow se účastní více než 1 200 vystavovatelů z více než 60 zemí světa. Mezi dvaceti národními pavilony světových leteckých velmocí, jako je USA, Kanada, Francie či Velká Británie, nechybí národní stánek České republiky organizovaný MPO ČR.

Český letoun L 410 NG se prezentuje na tzv. stojánce veletrhu (static display) po boku 160 letounů různých typů od světových výrobců, jako je Airbus, Boeing, Embraer, Bombardier a další.

Dubai Airshow se koná na letišti World Central Dubai jednou za dva roky a patří mezi neprestižnější adresy pro setkání světových leteckých špiček. Letošní sedmnáctý ročník navíc, po dvouletém uzemnění leteckých veletrhu v britském Farnborough a pařížském Le Bourget v důsledku koronavirové pandemie, znovu otvírá světovou leteckou veletržní relaci.

Osobní jednání se zákazníky a letové ukázky jsou v leteckém světě nedílnou součástí pro dotažení rozjednaných obchodních případů a uzavření nových objednávek. Předloni se hodnota kontraktů ohlášených na Dubai Airshow vyšplhala na 54,5 miliardy dolarů.

Aero Vodochody AEROSPACE, Aircraft Industries, Galaxy GRS, CHARVÁT AXL, MESIT holding, OMNIPOL, PBS Velká Bíteš, UNIS a VRgineers – to jsou společnosti, které se představí na společném stánku ČR na Dubai Airshow. V oborovém členění se jedná o výrobce vojenských a civilních letounů, leteckých motorů, podvozků či padákových systémů a také poskytovatele supermoderních virtuálních systémů a simulátorů pro pilotní výcvik.

Své obchodní týmy do Dubaje vypraví po vlastní ose také Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ), výrobce elektrických pohonných jednotek MGM COMPRO, dodavatelé komponent SEKO Aerospace a Jihostroj či Zlin Aircraft, výrobce výcvikových a akrobatických letounů značky ZLIN. 

Široký záběr české expozice umožní v Dubaji předvést komplexní schopnosti českého leteckého průmyslu a tím připomenout světu, že je Česká republika jednou z devíti zemí na světě, která umí na vlastním území vyvinout a vyrobit letadlo. Takto reprezentativní vzorek českých firem se přitom na ploše jednoho stánku schází výjimečně, neboť jednotlivé segmenty mají odlišné obchodní zájmy. Dubai Airshow však svým zaměřením spojuje civilní i vojenskou rovinu leteckého průmyslu a láká celosvětovou leteckou komunitu napříč oborovým spektrem.

Největší českou leteckou továrnu Aero Vodochody poprvé v zahraničí reprezentuje nové vedení podniku. Firemní misi vede prezident společnosti Viktor Sotona, který usedl do čela letecké továrny v Odolené Vodě letos v září. Do Dubaje vyrazil také vrcholový management skupiny OMNIPOL, která se letos stala minoritním akcionářem Aero Vododchody.

Letoun L 410 NG, který je vlajkovou lodí českého civilního letectví, urazil z Kunovic do Dubaje 5200 kilometrů a během šestnáctihodinového letu s několika mezipřistáními proletěl vzdušnými prostory devíti zemí. „Prodej letounů zůstává parketou osobních jednání a letových ukázek, proto jsme do Dubaje vyslali letadlo a silný obchodní tým, který bude jednat se stávajícími provozovateli i novými zákazníky o možnostech uplatnění nových modifikací letounu L 410 NG, o kterých uvažujeme. Jde o hlídkovou či plovákovou verzi," říká generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.  

Zdroj: MPO

Mohlo by vás zajímat

Reklama