Ceny letí vzhůru: Na trhu se začíná výrazně projevovat nedostatek baterií, může za to prý Tesla

 
Další 2 fotografie v galerii
Gigafactory zatím produkuje pouze 30 % z plánovaného objemu / Pixabay
Nedostatek bateriových článků zasáhl světový trh. Za problémem stojí vznik gigatováren na výrobu akumulátorů pro elektromobily.

Dosud nedokončená Gigafactory společnosti Tesla zatím produkuje necelou třetinu plánované výroby, a proto Tesla absorbuje většinu produkce Panasonicu. Vyšší poptávka po bateriích pak zdražuje i suroviny pro výrobu.

Nejvíce vzrostla cena kobaltu, oproti loňsku se hodnota této komodity vyšplhala o 120 %. Akumulátory tak mohou na přechodnou dobu zdražit.

Americká automobilka Tesla zatím nedokončila svou plánovanou gigatovárnu v Nevadě, jejímž úkolem je vyrábět akumulátory pro vlastní elektromobily. Gigafactory tak zatím produkuje pouze 30 % z plánovaného objemu. Tesla proto přebírá většinu produkce baterií svého partnera, japonské společnosti Panasonic, což má aktuálně za následek extrémní nedostatek článků na trhu.

Přitom celosvětově poptávka po lithium-iontových akumulátorech narůstá, což je výsledkem zvýšené popularity elektromobilů. Velcí výrobci aut se rozhodli věnovat se elektromobilitě doslova ze dne na den, a to po dlouhém období, kdy tuto oblast prakticky ignorovali.

Proto si automobilky nevybudovaly potřebné výrobní zázemí, a vykupují tak produkci akumulátorů od velkých výrobců, kteří se rychle snaží reagovat na překotný nárůst poptávky. Baterie tak chybí nejen pro výrobu elektromobilů, ale i pro běžnou spotřební elektroniku.

Zvýšení poptávky po akumulátorech vede také k rostoucímu zájmu po materiálech, jež se k jejich produkci využívají. To směřuje k požadavkům na intenzivnější těžbu kobaltu, niklu, manganu, mědi, hliníku a lithia.

Mohlo by vás zajímat

Reklama