Češi přestávají být národem kutilů: Jenom 36 % řidičů umí sami přezout své vozidlo na zimní pneumatiky

 
Další 1 fotografie v galerii
92 % řidičů mění pravidelně pneumatiky před další sezonou a nejčastěji vlastní dvě sady disků / Pixabay
Čas výměny pneumatik před zimní sezonou se neúprosně blíží. Podle říjnového průzkumu agentury STEM/MARK, jenž se zabýval servisním chováním řidičů, se stále více spoléháme i v této oblasti na služby odborníků.

Průzkum probíhal mezi českými řidiči, kteří se starají o výměnu plášťů na svých vozech, a zúčastnilo se jej celkem 503 šoférů z Česka.

Ukázalo se mimo jiné, že 92 % řidičů mění pravidelně pneumatiky před další sezonou a nejčastěji vlastní dvě sady disků. Pouze jedno procento dotázaných přiznalo, že používá letní pláště celý rok, hlavně ve středních Čechách a na severozápadě republiky. Při výměně pneumatik jsou Češi konzervativní a příliš si nepotrpí na střídání rozměrů pneumatik. Přes 70 % účastníků průzkumu používá stejný rozměr pneumatik během letní i zimní sezony.

Průzkum dále zjišťoval, kde řidiči před sezonou přezouvají své vozy: téměř 36 % respondentů odpovědělo, že si sady disků mění sami. To potvrzuje, že stále méně Čechů se pustí sami do servisu svého vozu. Nejvíce „svépomocníků“ je potom v Libereckém, Hradeckém a Pardubickém kraji (48 %), nejméně v Praze (18 %).

"Při výměně kol svépomocí je důležité znát základní pravidla. V případě, že je rozdíl hloubky dezénu u předních a zadních pneumatik minimální, pak je doporučujeme pravidelně střídat na nápravách. Předejde se tak nerovnoměrnému opotřebení pneumatik, a tím se prodlouží i jejich životnost. Pokud je však rozdíl zbytkové hloubky dezénu mezi předními a zadními plášti výraznější, je nutné vždy obouvat pneumatiky s menší hloubkou dezénu na přední nápravu z důvodu bezpečnosti. K prodloužení životnosti a také k bezpečnosti provozu přispívá pravidelné převážení kol v servisech," říká Aleš Langer ze společnosti Continental Barum.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných skladují nepoužívané pláště doma. Ačkoliv většina servisů standardně nabízí uskladnění sezonních pneumatik, velká část Čechů této služby nevyužívá. Dokáží si doma najít místo, kde mají pneumatiky uskladněné. Doma nejčastěji skladují pneumatiky řidiči na střední Moravě (82 %). Naopak nejméně v Praze (54 %). Pneumatiky respondenti nejčastěji ukládají do garáže, sklepa či na půdu. 

V souvislosti s výměnou penumatik se také zjišťovalo, jak řidiči kontrolují tlak v penumatikách. Více než 63 % respondentů přiznalo, že tlak v pneumatikách nekontrolují vůbec, náhodně, případně jen při výměně plášťů nebo při podezření na jejich defekt. Přitom tlak ovlivňuje nejen bezpečnou jízdu, ale i náklady na provoz vozu. Auto s nesprávně nahuštěnými pneumatikami má nejen vyšší spotřebu paliva, ale pláště se i rychleji a nerovnoměrně opotřebovávají. 

 
Vstoupit do diskuze  (11)

Mohlo by vás zajímat

Reklama