Rajčata v obrovském skleníku pěstuje speciální robot s umělou inteligencí

Robot dokáže odhalit i škůdce jako například molice či vrtalky / Univerzita Tomáše Bati
Robot, který zodpovědně zkontroluje každé rajče v obrovském skleníku. Vyhodnotí výslednou produkci a zároveň včas odhalí potencionální škůdce.

Na tomto unikátním projektu s názvem BERABOT (BE – Bezdínek, RA – rajčata, BOT – robot) pracuje tým vědců z Fakulty aplikované informatiky (FAI) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) se skupinou NWT a farmou Bezdínek.

Vědci z Ústavu informatiky a umělé inteligence FAI mají za úkol sestavit inteligentní robotický systém, který bude vybaven unikátním kamerovým systémem. Robot bude projíždět celým skleníkem mezi řádky rajčat a pečlivě a podrobně analyzovat jednotlivé rostliny.

„Robot tak dokáže odhadnout nejen množství výsledné úrody, ale kamery zaznamenají v různých spektrech každý jednotlivý plod a každý list. Vybrané listy diagnostikují a pokud narazí na chorobu či škůdce, je dána okamžitá informace rostlinolékaři,“ popisuje Ing.Pavel Vařacha, Ph.D.,člen týmu z FAI.

Robot tak dokáže odhalit škůdce jako například molice či vrtalky, které napadají listy. Odhalí zároveň případnou plíseň, ale i nedostatek živin či vody.

Kromě hardwarového zajištění mají vědci za úkol dodat také umělou inteligenci, která zajistí, aby robot myslel a viděl podobně jako člověk. „Člověk vše dělá automaticky, tady je ale lidské myšlení nahrazeno použitím umělých neuronových sítí. Neurony lidského mozku simuluje počítač a sestavuje je do komplikované struktury hlubokých sítí. Místo lidských očí slouží našemu Berabotovi nejmodernější algoritmy strojového vidění, které my vyvíjíme,“ dodává Ing. Pavel Vařacha, Ph.D.

Univerzita Tomáše Bati se prací na tomto projektu zařadila do skupiny elitních světových pracovišť. Řešení takto rozsáhlého úkolu není možné bez mezinárodní vědecké spolupráce s tak slavnými institucemi jako je University of Tokyo.

“Konzultace k robotické části projektu probíhala přímo na University of Tokyo, konkrétně na pracovišti prof. Wei Guo. Kolegové z Japonska byli také na odborné stáži u nás na fakultě a vysoce oceňovali kreativitu, multioborovost a systémový přístup v řešení složitých vědeckých a inženýrských zadání,“ říká prof. Mgr. Roman Jašek, Ph.D., vedoucí projektu a ředitel Ústavu informatiky a umělé inteligence.

Technologická skupina NWT testuje výsledky tohoto projektu na Farmě Bezdínek, která v produkčním skleníku v Dolní Lutyni pěstuje celoročně zeleninu. Na vývoji tohoto systému se bude pracovat v následujících čtyřech letech. Za použití virtuální reality a umělé inteligence tak dokáží rostlinolékaři na Farmě Bezdínek ušetřit čas i peníze spojené s kontrolou samotných rostlin.

Mohlo by vás zajímat

Reklama