Reklama

Až 20 dětí ročně se v ČR utopí, hlavně v zahradních bazénech. Nově vyvinutý poplašný systém vše ohlídá

 
Další 4 fotografie v galerii
Alarm se rozezní, když malé dítě spadne neočekávaně do vody / Pixabay
V Americe vyvinuli speciální sonarový poplašný systém, který se rozezní, když malé dítě spadne neočekávaně do vody. Přitom až 70 procent dětí předškolního věku, kterým hrozí nejvíce utonutí, je hlídáno pouze jedním rodičem.

Systém sestává celkem ze tří částí: jednak je tu náramek, který si dotyčné dítě oblékne, alarm umístěný v bazénu (plave na hladině) a v domácnosti, jenž začne hlasitě houkat, když se něco stane.

Pod projektem je podepsán inženýr John Barstead a napadlo ho to poté, co právě k této nešťastné události došlo v jeho sousedství a přitom se tomu dalo zabránit lepší prevencí.

Pomalu se blíží letní sezóna a připomínáme, že jen v USA se utopí každý den 10 lidí a celých 20 % z toho jsou batolata a děti do 14 let. A pozor, 80 % utopených jsou muži. A nejhorší faktory, co vše mohou negativně ovlivnit, jsou tyto: nedostatek bariér, neschopnost plavat, špatný dohled, žádné plovací vesty, alkohol a epileptické záchvaty. 

Autor systému upozorňuje, že 70 procent dětí předškolního věku, kterým hrozí nebezpečí utonutí, je sledováno jenom jedním rodičem.

Jedna z nehorším věcí, co se tonoucímu dítěti (a potažmo i jiným lidem – stačí, aby to někdo přehnal na oslavě) může stát, je poškození mozku. A aby k němu došlo, stačí pro děti zůstat i jen několik minut pod hladinou. Pokud jde skutečně o sekundy (a to určitě jde), pak má podobný unikátní systém skutečně smysl. Novinka funguje ve vodě slané i sladké.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat