Bezdrátový dvoudutinový kardiostimulátor dostali první pacienti

Dvoudutinová leadless kardiostimulace by se měla brzy prosadit i do běžné klinické praxe / Pixabay
Kardiostimulátor je přístroj sloužící k úpravě srdečního rytmu. Nemocnice Na Homolce je účastníkem nové globální klinické studie, jejímž cílem je dokázat bezpečnost a účinnost nově vyvinutého systému bezdrátového kardiostimulátoru.

Systém dvoudutinového stimulátoru, který se implantuje do srdeční komory i síně, vyvinula farmaceutická společnost Abbott. Novou technologii zavedl 3. února v rámci probíhající studie jako první na světě tým kardiologů pod vedením prof. Petra Neužila ve spolupráci s dr. Vivekem Reddym z nemocnice Mount Sinai v New Yorku. V současnosti byla implantována již u 22 pacientů.

Kardiostimulátor neboli pacemaker je miniaturní přístroj, který slouží k úpravě srdečního rytmu. Bezdrátové (leadless) stimulace se začaly provádět v roce 2012 (první implantace provedl tým prof. Neužila v Nemocnici Na Homolce) a na rozdíl od tradičních kardiostimulátorů se pacientům implantují přímo do srdce bez elektrod a pomocí minimálně invazivního katétru.

Pro pacienty tento výkon představuje větší komfort a menší riziko komplikací, přesto je dosud omezen na jednodutinovou stimulaci (buď se zavádí do pravé komory, nebo pravé síně). Synchronizace dvou bezelektrodových kardiostimulátorů se podařilo dosáhnout až vývojem nové technologie, která je ve fázi klinického zkoušení. I přes skvělé výsledky s jednodutinovou – tedy pravokomorovou kardiostimulací – představuje dvoudutinová stimulace další velmi významný „evoluční“ krok, který umožní téměř všem pacientům s indikací trvalé kardiostimulace provést stimulaci v podobě bezdrátového (leadless) kardiostimulátoru.

Dvoudutinová (fyziologická) stimulace v podobě leadless kardiostimulace totiž přinese pacientům s poruchami rytmu zcela nové možnosti v invazivní léčbě poruch srdečního rytmu. 

Světová premiéra na Homolce

„Zapojení kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce do tak významné studie je logickým krokem. V roce 2012 jsme byli vůbec prvním pracovištěm na světě, kde se pacientům implantoval bezdrátový kardiostimulátor do pravé komory. Jsme velmi hrdí na to, že jsme i tento zákrok mohli provést ve světové premiéře. Vnímám to jako potvrzení vysoké úrovně celé české kardiologie. Pevně věříme, že se dvoudutinová leadless kardiostimulace brzy prosadí do běžné klinické praxe,“ komentuje prof. MUDr. Petr Neužil, CSc.,FESC.

Zdroj: Nemocnice Na Homolce, Abbott

Mohlo by vás zajímat

Reklama