- Petr Hájek
- Gadgets
- 10. července 2018
- 09:38
Exoskeleton nás promění v silné, vytrvalé a rychlé superlidi: Bude nás překonávání hranic ale bavit?
Nakonec, vy byste si jeden neoblékli, kdybyste po něm měli větší sílu a po práci vůbec nebyli unaveni?
Technologie, jež dá lidem supersílu, se již vyvíjí, už se ale také čile řeší etická otázka, zda je to rozumné a za jakých podmínek by se měly používat. Exoskeletony jsou totiž poháněné elektrickými motory, takže tato podpůrná konstrukce dává lidem nejen rychlejší pohyby, ale také sílu a vytrvalost.
Pro některé z nás to nicméně bude nezbytnost – tak třeba, když někdo kvůli těžké artritidě nemůže nadále hrát na piáno kvůli šíleným bolestem. Zase je faktem, že když už je možné nějaké hranice dosáhnout, proč ji hned nepřekonat?
První testovací exoskeleton je zatím dost těžký a neohrabaný, ale minimalizace může přijít později. Na druhou stranu, dává vám některé schopnosti superlidí: doslova a do písmene s nimi můžete běžet zcela bez únavy, jak dlouho chcete. Třeba dát si 30 km do práce každý den by neměl být problém.
Exoskeletony určitě rozšíří lidské možnosti a schopnosti nejen při práci, ale pomohou bezesporu i nespočtu postižených. A dost možná, že i uleví řadě pozic typu zdravotní sestra, jež musí stěhovat těžké pacienty. Jak to tak ale bývá tradicí, zcela určitě se objeví i v armádě. Na druhou stránku, nepřestali jsme stále rozvíjet auta jen proto, že někdo občas řídí opilý.
Máme tu ale i jiné etické hledisko. To, že se člověk něčím nevyčerpá fyzicky, neznamená, že se pak nebude cítit o to více na dně psychicky – u některých činností by proto jistě vzrostl počet nehod.
Podobná technika ovšem také vyžaduje, aby měl člověk stále funkční určitá mozková centra, jelikož signály snímají elektrody. Jistě by ale šla udělat i verze ovládaná sluchem, respektive joystickem. Vždy by se vše zkrátka muselo upravovat na míru konkrétním lidským požadavkům.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email