V příštích válkách budou zabíjet sonické zbraně, jež nevratně poškozují lidské orgány

 
Další 2 fotografie v galerii
Speciální akustická zbraň dokáže poškodit sluch lidí vzdálených až 300 metrů od zdroje / Pixabay
Pod akustickými zbraněmi rozumíme takové, u nichž zranění nebo zničení nepřítele způsobuje zvuk. Příliš mnoho se jich neužívá, na druhou stranu je zde obrovský potenciál pro další vývoj. Co tedy máme v oblasti ultrazvukových a sonických zbraní k dispozici, případně co se vyvíjí?

Už dnes je k dispozici řada zbraní, které se běžně využívají. Třeba americké námořnictvo má ve svém zbrojním arzenálu zbraň označovanou jako zvukové dělo LRAD. O co jde?

Je to akustická zbraň, která má dlouhý dosah. Vydává nepříjemný hlasitý zvuk. Dokáže poškodit sluch lidí vzdálených až 300 metrů od zdroje. Kde tyto zbraně slouží? Například byly použity proti somálským pirátům, také je možné použití třeba proti demonstrantům.

Postižený cítí nesnesitelné bolesti 

Americké námořnictvo přiměla k jejich vývoji invaze do Iráku a Afghánistánu. Právě tam potřebovali paralyzovat dav a střílení do vzduchu se ukázalo jako nevhodné. Zbraň Long Range Audio Device (LRAD), která vysílá zvukový paprsek v kuželu s úhlem 30 stupňů, který má frekvenci 2,5 kHz a je velmi hlasitý - 150 dB. Vysílá zvuk pouze v daném kuželu.

Zasažení cítí silné bolesti hlavy,  když se přiblíží na asi 100 metrů k dělu, začne být bolest už nesnesitelná. Ocitne-li se v blízkosti 15 metrů, dochází už k trvalému poškození sluchu. Navíc zbraň umožňuje vysílat rovněž mluvené příkazy, a to do vzdálenosti až 9 kilometrů. 

Vytvoří se rázová vlna

Na jakém principu vlastně tyto zbraně fungují? Mohou být použity také mikrovlny. Jejich paprsky zacílené na člověka dokážou svým působením zahřát mozkovou tkáň a vytvořit na základě toho rázovou vlnu. Uvedenou vlnu ucho zaregistruje coby neslyšitelný zvuk s extrémní frekvencí.

Následkem takového útoku jsou silné bolesti hlavy a ztráta sluchu. Mikrovlny s vysokou energií umí přivodit i trvalé poškození mozku. Pokud jde ale o konstrukci takových zbraní, zatím nebyla vyrobena taková, která by se dala dát do kapsy jako třeba pistole. 

Poškozuje infrazvuk i ultrazvuk 

Jinou variantou akustických zbraní jsou infrazvukové. Jde o nižší frekvence, než jaké dokáže zachytit lidské ucho. Mohou se projevovat různým způsobem, a to tlakem v uších, ztrátou sluchu, depresí, apatií, je možné takto i rozvibrovat a následně poškodit vnitřní orgány.

Konečně i ultrazvuk poškozuje. Testy u myší prokázaly jeho účinnost v kmitočtech 700 kHz-3,6 MHz, a to na plíce a játra a také srdce. Docházelo například k srdečním arytmiím.

Rozkmitání je smrtonosné  

Právě rozkmitání orgánů může zabíjet. Experimenty v tomto směru prováděl například britský inženýr Vic Tandy, jenž se pokoušel takto rozkmitat lidské oko. Vidění postižených pak bylo deformované. Někteří pak uváděli, že viděli i jakési šedé přízraky.

Jisté je, že smrtonosné akustické zbraně je možné sestrojit právě na takovém principu. Při použití frekvencí několik set kHz až MHz je možné rozkmitat nervovou soustavu a životně důležité orgány jako srdce a plíce tak, že dojde k jejich nevratnému poškození. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama