Nový smartphone si vybíráme podle značky, velikosti displeje, rozlišení fotoaparátu a výdrže baterie

 
Další 2 fotografie v galerii
V roce 2017 bylo do smartphonů po celém světě staženo kolem 200 miliard aplikací / Pixabay
Nové modely chytrých telefonů nám často nabízejí skvělý výkon, výborné duální fotoaparáty či softwarovou podporu umělé inteligence. Jejich baterie však často zaostává ve výdrži za daleko staršími zařízeními.

Ta je přitom pro většinu uživatelů napříč všemi věkovými kategoriemi při rozhodování o nákupu klíčová. Vývoj v oblasti akumulátorů nestačí držet krok s prudkým rozvojem hardwarových komponent ani s rostoucími energetickými nároky moderních aplikací. 

Velikost displeje, výkon procesoru, rozlišení fotoaparátu či velikost vnitřní paměti – to jsou jedny z hlavních parametrů, podle nichž si zákazníci vybírají svůj chytrý telefon. Nová studie společnosti MediaTek ukázala, že pro většinu kupujících je tím nejdůležitějším rysem kapacita baterie smartphonu.

Tu upřednostňují zákazníci napříč všemi věkovými kategoriemi. Ačkoliv vývoj v oblasti chytrých telefonů jde rychle kupředu a lidé se tak mohou těšit z čím dál štíhlejších designů, křišťálově čistého obrazu displejů nebo extra výkonných procesorů podporovaných umělou inteligencí, s výdrží baterie to u mnohých novějších smartphonů tak slavné není.

Zatímco parametry baterií se každým rokem zlepšují zhruba o 5 %, spotřeba energie u chytrých telefonů stoupá mnohem rychleji. Lithiové baterie se navíc dle Radima Tlapáka z e-shopu BatteryShop.cz již blíží k hranici svých možností a jejich potenciál tak brzy může být vyčerpán.

Vývoj nových baterií nestíhá, a tak se mnohdy stává, že nejnovější produkt modelové řady co do výdrže baterie ve skutečnosti zaostává za svým předchůdcem. Současně s tím, jak stoupají energetické nároky hardwaru chytrého telefonu, se zvedá i zátěž, kterou na baterii klade software. To přitom platí nejen pro nejnovější verze operačních systémů, ale především pro aplikace. Trh s nimi roste přímo raketově.

Jen pro představu: v roce 2017 bylo do smartphonů po celém světě staženo kolem 200 miliard aplikací, což je o zhruba 50 miliard více než rok předtím. Průměrný denní nárůst aplikací dostupných pro operační systém Android přes obchod s aplikacemi Google Play pak činil neuvěřitelných 6 140 aplikací.

Mohlo by vás zajímat

Reklama