- Petr Sýkora
- Věda a vesmír
- 18. února 2019
- 13:26
Proč spadla vzducholoď Italia a kam odneslo její torzo zbývajících šest členů posádky?
Umberto Nobile, velitel mise, se dívá na variometr, který ukazuje změny výšky počítané v jednotkách délky za sekundu. Je mu jasné, že Natale Ceccioni nemluví do větru. Plavidlo velice rychle sestupuje, a to dokonce tempem neuvěřitelného půlmetru za sekundu.
Pokud se nepovede, aby loď rychle stoupla, nebo alespoň letěla vodorovně, nejpozději do deseti minut narazí do ledového masivu v Severním ledovém oceánu. Jenže nepomůže ani okamžitý rozkaz ke spuštění třetího motoru. Tím chce Nobile vyvolat vztlak. I když se třetí vrtule začne točit, rychlý pokles Italie to bohužel nezastaví.
Mechanik přeslechne signál
Navíc se loď podélně sklání, a to asi o dvacet stupňů. Příď je lehčí než záď. Proto Nobile rozkáže zastavit motory a připravit loď na nouzové přistání. Ani teď ale nic neproběhne jednoduše. Strojníci dostávají pokyny zvonkovým telegrafem. Jenže mechanik Attillio Caratti, které je v levé motorové gondole, patrně přeslechne Nobileho signál.
Nobile mu pak svůj rozkaz křičí, jenže to už je loď deset metrů nad ledovou masou. Vyděšeně pustí řízení i směrový kormidelník Finn Malmgren. Nobile vezme kormidla a alespoň se pokouší loď poslat k jedné rovné kře. To se ovšem nepovede. Utrhne se zadní motorová gondola a mechanik Vincenzo Pomella, který je v ní, je raněn a umírá.
Devět mužů skončí na ledě
Gondola se smýká ledem a sněhem, až se kabina s částí posádky utrhne od zbytku lodi. Celkem devět lidí, včetně Nobileho, vypadne na led. Teď má loď lehčí hmotnost, a tak okamžitě začne stoupat vzhůru. Za pár minut zmizí v oblacích. Někteří trosečníci jsou zranění.
Nobile má zlomenou pravou ruku a nohu. Pravou nohu si zlomil kormidelník Ceccioni. Další vzduchoplavec Adalberto Mariano má něco s žebrem, Malmgren vykloubené rameno. Připravují se na smrt.
Naštěstí vypadne i vysílačka
Mají ale nakonec štěstí. Na led totiž vypadne i spousta předmětů z lodi včetně krátkovlnné vysílačky, bedny s pemikanem, stravou polárníků. Podaří se jim vyslat nouzový signál. A dokonce uloví pomocí pistole i ledního medvěda. Trosečníci přežijí. Jejich nouzový signál po několika dnech zachytí ruský radioamatér Nikolaj Schmidt.
Dochází k velké záchranné akci, do které se zapojuje i slavný norský polárník Roald Amundsen, velký Nobileho rival, který bohužel při operaci zahyne. Všichni přeživší členové posádky jsou pak zachráněni 12. července 1928 sovětským ledoborcem Krasin. Běhounek o svém zážitku sepíše knihu Trosečníci na kře ledové.
Zlomku depeše nevěnují pozornost
Ale co se stane se zbytkem osádky, tedy se šesti muži v torzu vzducholodi, která se znovu vznesla vzhůru? Zmizeli neznámo kde, spadli do moře a utopili se. Podpůrná námořní loď výpravy Ciita di Milano, její telegrafista Pedretti zachytit zlomek depeše, v níž rozeznal rukopis radisty Giuseppe Biagiho. Kapitán Romagny se ale domníval, že minimálně Biagi, ne-li všichni, jsou už mrtví, a proto není třeba tomu věnovat pozornost.
Sdílení
2
Twitter
Komentáře
Email