- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 14. listopadu 2017
- 00:09
Věříte, že existovala Atlantida? Možná šlo ovšem jen o pouhý překlep!
Podíváme se nejprve na jednu z největších záhad lidské historie:
Existovala Atlantida?
O tomto kontinentu se zmiňuje i Platón a měl hostit neuvěřitelně pokročilou civilizaci, kterou přibližně 10 tisíc let před naším letopočtem zničila gigantická katastrofa. Jelikož se dodnes nenašly žádné důkazy o opravdové existenci (i Platón ji umisťuje někam k Gibraltaru), stále se proto vedou spory, kdy a kde, a jak mohla existovat.
Asi to nejpravděpodobnější vysvětlení je ale to, že prostě došlo k překladatelskému překlepu (při překladu Egyptských rukopisů patrně zaměnil Solón 100 za 1000, což by nebylo poprvé, co se něco podobného stalo – viz aféra se špenátem a jeho údajným vysokým obsahem železa, což způsobila špatná desetinná čárka).
Pakliže by tomu tak bylo, rázem by z Atlantidy byla Kréta (ta zanikla 1500 př.n.l. a je i 10x menší – což sedí na 100 % se zánikem mínojské civilizace).
Wow! signál z kosmu
Když Jerr R. Ehman pracoval v SETI (hledání mimozemšťanů), tak v Perkinsově laboratoři jistě nečekal, že obdrží signál pocházející podle něj z hlubokého vesmíru (měl délku 72 vteřin a zrodil se prý někde v souhvězdí Střelce). Již nikdy nebyl mimochodem zopakován a celkem logicky rozrušil vědce po celém světě.
Jeho intenzita byla cca mezi 30-30,999 a šlo o zdaleka nejsilnější záležitost, co teleskop kdy slyšel. Je každopádně zvláštní, že se neopakoval, protože to většina rotujících vesmírných těles dělá, hvězdy jsou v zákrytu a nejsou atd.
Zkrátka je to celé na vesmír příliš jedinečně, takže patrně šlo o signál zemský odražený zpět od nějakého kusu nepořádku ve vesmíru (staré družice, asteroidy). Cynikové ale mají jasno – podle všeho jde přinejlepším jen o další pulsar.
Hliníkový klín z Aiudu
Když v roce 1974 v Rumunsku jacísi zaměstnanci staveb kopali v jistém písečném břehu, určitě nečekali, že najdou tři zvláštní objekty cca 10 metrů hluboko: dva byly kosti slona (staré cca 2,5 milionu let) a třetím byl hliníkový klín. Celá věc proto pak solidně zmátla moderní výzkumníky a tehdejší vědce, protože hliník se špatně tvořil i z pohledu postupů panujících v 19. století.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email