- Ilona Cílková
- Věda a vesmír
- 18. února 2020
- 18:33
Extrémní povodně nebo sucho by mohlo vyvolat hospodářskou recesi, jakou jsme ještě nikdy nezažili
Pokud se náhle propadnou, celkový dopad na globální ekonomiku může být katastrofální, horší než recese v roce 2008. Odborníci upozorňují, že extrémy počasí mají potenciál vyvolat nejhorší ekonomickou recesi v dosavadní historii.
Podle studie zveřejněné v časopise Nature Energy současné finanční trhy neberou v úvahu riziko extrémních přírodních katastrof, jako jsou povodně a sucha. Výsledkem je, že investorům hrozí náhlý pád, který by zničil globální ekonomiku, ledaže by bylo dopředu přijato opatření ke zmírnění jeho dopadu. Vědci se domnívají, že velká recese z roku 2008 byla tou nejhorší ekonomickou krizí v historii.
Autor studie profesor Paul Griffin z kalifornské univerzity ale řekl: „Pokud trh více nezohlední otázku klimatu, může přijít recese, jakou jsme nikdy předtím nezažili.“ Vysvětlil, že ústředním poselstvím jeho posledního výzkumu je skutečnost, že na trhu s energií existuje příliš mnoho nedoceněných rizik. Právě ta se stala příčinou krize v letech 2007-2008. „Právě teď energetické společnosti nesou velkou část tohoto rizika. Trh musí rizika extrémního počasí lépe posoudit a zahrnout je do hodnoty cenných papírů.“
Paul Griffin dále řekl, že například nadměrně vysoké teploty, jaké byly v Evropě a ve Spojených státech loni v létě, mohou být zásadní. Kromě rizika, které představují pro lidské zdraví, mohou také ohrozit obrovské dodávky energie, jako tomu bylo vloni v severní Kalifornii. Tehdy společnost PG&E vypnula dodávky energií téměř 200 000 lidem kvůli nebezpečí požáru.
Extrémní počasí ohrožuje také další služby, jako jsou dodávky vody a doprava. Všechny uvedené faktory zatěžují nejenom lokální hospodářství, ale i to globální. „I přes tato zjevná rizika jsou investoři a správci aktiv pomalí při propojování klimatického rizika s oceňováním firem na trhu. Ztráta majetku je tím, co postihne všechny, ale jak se s tím podniky vyrovnávají? Tyto hrozby mohou narušit celý ekonomický systém,“ vysvětluje Griffin.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email