- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 05. června 2018
- 06:50
Světlo letící vesmírem 13 miliard let z nejvzdálenější supermasivní černé díry dorazilo k Zemi
Tým vědců z Carnegie Observatories vedený Eduardo Banadosem uvedl, že se černá díra nalézá ve kvasaru a datuje pouhých 690 milionů let po Velkém třesku. To samozřejmě znamená, že světlo z něj k nám cestovalo déle jak 13 miliard let.
Pro vědce je to zcela unikátní forma pohledu do historie vesmíru, jelikož tehdy mu bylo pouhých 5 % jeho času. Abychom to převedli na lidské jednotky – kdyby někomu bylo 50 let a vy jste ho viděli, když je starý 2,5 roku.
A co jsou to kvasary? Neuvěřitelně jasné objekty hluboko v kosmu poháněné černými dírami, které pohltí vše, co má dost nerozumu dostat se poblíž. Zrovna tento konkrétní bumbrlíček má 800 milionů hmotností našeho Slunce. Je faktem, že jsou známy i větší černé díry, ale žádná tak vzdálená, tedy co se týče lidských znalostí.
Zhruba někdy v době, z jaké pochází tento kvasar, končí ve vesmíru tzv. „Doba temna", začaly se objevovat první hvězdy a galaxie a jejich radiace začala ionizovat okolní vodíkový plyn a kosmos začal být „vidět" a již nebyl temný.
Astronomové doufají, že je to jen první vlaštovka a odhadují, že takových objektů by mělo být aspoň 20-100, takže netrpělivě vyhlížejí další členy rodiny. Nový kvasar je podle vědců tak moc jasný a rozvinutý, že to rozhodně nejstarší člen domácnosti pořád není. Je to samozřejmě celé i dost náhoda, protože podobné kvasary jsou proti vesmíru opravdu drobné a narazit na ně je nesmírné štěstí. Prozatím zná věda dva podobné objekty a tento překonal ten mladší o dobrých 60 milionů let.
Sdílení
7
Twitter
Komentáře
Email