Reklama

Světlo letící vesmírem 13 miliard let z nejvzdálenější supermasivní černé díry dorazilo k Zemi

 
Další 3 fotografie v galerii
Kdy skončila ve vesmíru tzv. doba temna? / Pixabay
Astronomům se podařilo objevit supermasivní černou díru, která je tak stará, že si pomalu sahá na samotnou nejzazší hranici stvoření, je tedy nejen rekordního stáří, ale logicky také vzdálenosti.

Tým vědců z Carnegie Observatories vedený Eduardo Banadosem uvedl, že se černá díra nalézá ve kvasaru a datuje pouhých 690 milionů let po Velkém třesku. To samozřejmě znamená, že světlo z něj k nám cestovalo déle jak 13 miliard let.

Pro vědce je to zcela unikátní forma pohledu do historie vesmíru, jelikož tehdy mu bylo pouhých 5 % jeho času. Abychom to převedli na lidské jednotky – kdyby někomu bylo 50 let a vy jste ho viděli, když je starý 2,5 roku.

A co jsou to kvasary? Neuvěřitelně jasné objekty hluboko v kosmu poháněné černými dírami, které pohltí vše, co má dost nerozumu dostat se poblíž. Zrovna tento konkrétní bumbrlíček má 800 milionů hmotností našeho Slunce. Je faktem, že jsou známy i větší černé díry, ale žádná tak vzdálená, tedy co se týče lidských znalostí.

Zhruba někdy v době, z jaké pochází tento kvasar, končí ve vesmíru tzv. „Doba temna", začaly se objevovat první hvězdy a galaxie a jejich radiace začala ionizovat okolní vodíkový plyn a kosmos začal být „vidět" a již nebyl temný.

Astronomové doufají, že je to jen první vlaštovka a odhadují, že takových objektů by mělo být aspoň 20-100, takže netrpělivě vyhlížejí další členy rodiny. Nový kvasar je podle vědců tak moc jasný a rozvinutý, že to rozhodně nejstarší člen domácnosti pořád není. Je to samozřejmě celé i dost náhoda, protože podobné kvasary jsou proti vesmíru opravdu drobné a narazit na ně je nesmírné štěstí. Prozatím zná věda dva podobné objekty a tento překonal ten mladší o dobrých 60 milionů let.

 
Vstoupit do diskuze  (3)

Mohlo by vás zajímat