Severní magnetický pól se podle výzkumu rychlým tempem přibližuje k Sibiři

Už v letech 1999-2005 se posun zvýšil ze 14 km na 59 km za rok / Pixabay
Severní magnetický pól se podle posledních dat z družic rychlým tempem přibližuje k Sibiři. Mohou za to dva zvlněné laloky magnetických sil v jádru Země. Odborníci z Velké Británie a Dánska tvrdí, že odhalili důvod tohoto tajemného posunu jižním směrem.

Vědci měřili polohu severního pólu od doby, kdy ji James Clark Ross poprvé identifikoval na poloostrově Boothia na kanadském území Nunavut v roce 1831. Studie naznačuje, že už v letech 1999-2005 se posun zvýšil ze 14 km na 59 km za rok.

Vedoucí výzkumník Phil Livermore, docent geofyziky na univerzitě v Leedsu, řekl: „Nikdy jsme nic takového neviděli. Předpovídáme, že pól se bude i nadále pohybovat směrem k Sibiři, ale předpovídání budoucnosti je náročné a nemůžeme si být jistí." 

Studie se zabývala sadou družicových dat z období posledních 20 let ze satelitní mise Evropské kosmické správy Swarm. Autoři uvedli: „Během posledních dvou desetiletí byla poloha severního magnetického pólu do značné míry určena dvěma velkými laloky negativního magnetického toku na hranici jádro-plášť pod Kanadou a Sibiří.“ Studie přichází poté, co nejnovější světový magnetický model, který sleduje pohyb zemského magnetického pole, ukázal, že magnetický sever se pohybuje v prosinci loňského roku rychlostí 48 km za rok. 

Byl to nejrychlejší zaznamenaný posun na sever od Země od poloviny 16. století a předpovídalo se, že způsobí zmatek v leteckých a navigačních systémech, včetně aplikací pro chytré telefony, které používají GPS. 

Severní magnetický pól putoval pomalu kolem severní Kanady od roku 1590 do roku 1990 a poté za posledních 20 let zrychlil a pohyboval se z přibližně 10 km za rok na více než 50 km za rok. Naproti tomu jižní magnetický pól se za posledních 100 let téměř nepohnul, protože tok vnějšího jádra je mnohem klidnější. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama