Vědci zkoumají zvláštní chování „kukaček“ mezi rybami

Kukaččí strategie peřovců u cichlid zaujala i tým Davida Attenborougha / Pixabay
Parazité využívají zdroje svých obětí – hostitelů. Ty však nemusí souviset pouze s potravou. Někteří parazité cílí na jiný drahocenný zdroj, rodičovskou péči.

Právě u tohoto typu bude tým Martina Reicharda z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR zkoumat, proč a jak se z některých parazitů stávají specialisté na konkrétní druhy hostitelů, zatímco jiní zůstávají tzv. generalisty, a tudíž mohou parazitovat široké spektrum hostitelských druhů.

Projekt Martina Reicharda Význam koevoluce pro ekologickou speciaci uspěl v soutěži EXPRO Grantové agentury ČR pro rok 2021. Vědci si za modelové parazity pro výzkum vybrali ryby s mateřským instinktem kukaček, peřovce kukaččí, parazitující cichlidy v jezeře Tanganika, a hořavky parazitující evropské a asijské sladkovodní mlže.

S těmito modelovými druhy mají vědci v ÚBO AV ČR bohaté zkušenosti, v přírodě i moderních chovech. Kukaččí strategie peřovců zaujala i tým Davida Attenborougha, který k nim přijel peřovce v roce 2018 natáčet pro dokumentární seriál Sedm světů, jedna planeta. „Mám opravdu radost, je to pro mě ocenění, že je naše práce zajímavá pro širší vědeckou obec a že ji děláme dobře,“ popisuje své pocity Martin Reichard. Prestižní pětiletý grant získal Ústav biologie obratlovců AV ČR vůbec poprvé.

Parazité patří mezi organismy, které využívají ve svůj prospěch organismy jiné. Jejich specializace na konkrétní hostitele je tak jednou z cest, kterou se mohou vydat a která po evoluční stránce funguje na principu Červené královny známé z knihy Alenka v říši divů.

„Na každý krok jednoho partnera musí ten druhý rychle zareagovat tak, aby nezůstal pozadu. V případě vztahu mezi parazitem a hostitelem jde v podstatě o závody ve zbrojení,“ říká Martin Reichard.

A specialisté jsou v přezbrojování, tedy přizpůsobování, rychlejší a přesnější. Býti specialistou má ale také svá rizika – jedná se o souboj na jediné frontě a každá prohraná bitva tak může být osudová.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama