- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 04. června 2021
- 07:53
V Číně se rozhořelo „umělé Slunce“, fúzní nukleární reaktor teplotou překonal Slunce
Reaktor nese označení Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST). Čínští vědci doufají, že s jeho pomocí najdou „neomezenou a čistou energii“.
Zařízení mělo premiéru v prosinci minulého roku. Tehdy po dobu 100 sekund dokázalo vyvolat teplotu o 100 milionech stupňů Celsia. Podle Li Miao, ředitelky katedry fyziky na Jižní vědecko-technologické univerzitě v Šen-čenu v Kuang-tungu v Čínské lidové republice, je dalším cílem vytvořit udržitelnou teplotu s týdenním trváním.
Zařízení, nejpokročilejší experimentální výzkumný přístroj pro jadernou fúzi v Číně, využívá k fúzi horké plazmy silné magnetické pole. Je navržen tak, aby replikoval proces jaderné fúze, který se přirozeně odehrává ve hvězdách a na Slunci. Získali bychom tak téměř neomezený zdroj energie.
Reaktor, nacházející se v čínské provincii An-chuej, za nímž stojí vědci z Hefei Institutes of Physical Science, produkuje tak obrovské horko a energii, že se mu říká „umělé Slunce“.
„Rozvoj energie z jaderné syntézy není jen způsobem, jak vyřešit strategické energetické potřeby Číny, ale má také velký význam pro budoucí udržitelný rozvoj čínské energetiky a národního hospodářství,“ uvedl pro People's Daily mluvčí vládnoucí komunistické strany.
Zařízení čínských vědců bude užíváno ve spolupráci s experty, kteří pracují na International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER), což je největší výzkumný projekt jaderné fúze na světě se sídlem ve Francii. Ten má být dokončen v roce 2025. Jde o největší celosvětové vědecké úsilí od vytvoření Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email