Jedinečná příležitost: Dnes můžete osobně potkat nejenom Vladimíra Remka, ale i dalších 9 kosmonautů

 
Další 2 fotografie v galerii
Do Brna dnes dopoledne přijede 10 kosmonautů z 9 států / Pixabay
Pokud to nemáte daleko do Brna, tak to tuhle akci určitě neprošvihněte, už se asi opakovat nikdy nebude. Rojení kosmonautů proběhne jako připomínka 40. výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru.

Let Vladimíra Remka do vesmíru představuje významný milník v dějinách naší republiky. Byl to totiž první nesovětský a neamerický kosmonaut, a vlastně i první euro-kosmoplavec.

Vladimír Remek odstartoval z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve čtvrtek 2. března 1978. Velitelem dvoučlenné posádky Sojuzu 28 byl Alexej Gubarev. Necelých devět minut stačilo k tomu, aby se loď Sojuz dostala na oběžnou dráhu Země.

V dalších hodinách vystoupali do stejné výšky jako orbitální základna Saljut 6, na které již pracovali palubní specialista Georgij Grečko a velitel Jurij Romaněnko. Následné spojení obou kosmických těles se odehrálo v pátek 3. března 1978.

Cílem výpravy Sojuz 28 bylo zejména šest experimentů, které připravili českoslovenští odborníci. Například v experimentu nazvaném "Chlorella" sledovali rozmnožování řas v podmínkách kosmického letu. Experiment "Tepelná výměna" zase porovnával subjektivní pocity tepla s objektivním měřením teploty na povrchu těla.

Na počest tohoto letu se dnes v Brně objeví těchto 10 kosmonautů: samozřejmě Vladimír Remek, ale také Ivan Bella (Slovensko), Miroslaw Hermaszewski (Polsko), Sigmund Jähn (Německo), Farkas Bertalan (Maďarsko), Dumitru-Dorin Prunariu (Rumunsko), Jurij Romaněnko (Rusko), Roman Romaněnko (Rusko), Franz Viehböck (Rakousko) a Frank De Winne (Belgie).

Již od 10 hodin můžete všechny kosmonauty potkat na vernisáži výstavy „Vladimír Remek – cesta ke hvězdám“ v Technickém muzeu v Brně. Od 14:00 hodin pak proběhne autogramiáda Vladimíra Remka.

A co bude k vidění na samotné výstavě? Přiblíží vám nejen kosmonauty z projektu Interkosmos, ale ukáže i zajímavosti, které doprovázely let Vladimíra Remka. V expozicích uvidíte například oblečení z výcviku a další části výstroje, původní obaly potravin, fotografie ze soukromého archivu Vladimíra Remka či malé drobnosti, které kosmonauty na jejich cestě doprovázely.

Vystaven bude i originál populárního Krtečka, který Andrew Feustel (jehož manželka je českého původu) vzal na výlet do vesmíru v raketoplánu Endeavour v květnu 2011. Najdete zde i československou státní vlajku, jež byla v prosinci 1972 na Měsíci díky Eugenu Cernanovi – po otci byl slovenského a po matce českého původu. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama