Z raného dětství si pamatujeme více, než si uvědomujeme, zjistili vědci

Odemknout v lidské mysli skrytou „komoru“ se vzpomínkami není těžké / Pixabay
Podle nové studie kanadských vědců si nejranější vzpomínky vybavujeme z období, kdy nám bylo 2,5 let. Čím delší čas od dané vzpomínky uběhne, tím více nedávná nám při vzpomínání připadá.

Dřívější studie směřovala nejranější lidské vzpomínky k věku 3,5 roku. Podle vědců z kanadského Memorial University of Newfoundland si ale mnozí z nás mohou vzpomenout na události ještě z předchozího roku.

Pamatujeme si více, než si uvědomujeme, uvádí hlavní autorka práce Dr. Carole Petersonová své závěry. Odemknout v lidské mysli skrytou „komoru“ se vzpomínkami přitom není těžké. Stačí pokládat otázky typu: Jaké jsou vaše nejranější vzpomínky? A pak se zeptat na další.

„Pak si lidé začnou vybavovat ještě dřívější vzpomínky, někdo až o celý rok dříve. Je to jako naplnění čerpadla. Jak začnete, je samoobslužné,“ popisuje doktorka.
 
Dotazovaní navíc často své vzpomínky špatně datovali. „Znovu a znovu nacházíme lidi, kteří si myslí, že byli starší, než tomu tak ve skutečnosti v raných vzpomínkách bylo."
 
Tým Petersonové od dobrovolníků shromáždil nejranější vzpomínky, a ty porovnal se vzpomínkami jejich rodičů. Pokud daná osoba uvedla, že se vzpomínka stala v jejích tří letech a rodiče například potvrdili, že jí ve skutečnosti byly roky dva, „byl to přesvědčivý důkaz,“ řekla Petersonová.
 
V předchozích studiích byly děti dotazovány na své vzpomínky a po 2 a 8 letech je vědci navštívili a vraceli se k těm samým událostem v paměti. Děti si na ně vzpomínaly úplně stejně, ale pasovaly se v nich do pozdějšího věku, než jak uváděly v dřívějších rozhovorech. Mnohé z nich se po 8 letech domnívaly, že jsou o rok starší.
 
Vhodným přirovnáním je teleskop. Když vzpomínáme na dávné události, pozorujeme je jako přes objektiv. Čím je vzpomínka vzdálenější, tím bude díky „teleskopickému“ efektu blíže.
 
Ukázalo se tedy, že lidé své vzpomínky datují o rok dopředu zhruba na období, kdy jim bylo 3,5 roků. Pokud si dítě či dospělý pamatuje vzpomínku od 4 let výše, nestalo se tak. Znamená to, že si nevědomě pamatujeme více vzpomínek z našeho raného dětství, a ty sahají až k období, kdy nám bylo 2,5 let.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama