Rostliny odolné proti horku a suchu mizí z amerických pouští kvůli oteplování

V letech 1984 až 2017 ubylo vegetace v parku o 35 procent / Pixabay
Pouštní rostliny jsou přizpůsobeny k tomu, aby v nehostinném prostředí přečkaly intenzivní epizody vedra a sucha. Nová analýza založená na satelitních snímcích ale odhalila skutečnost odpovídající extrémům spojeným s globálním oteplováním. Populace pouštních rostlin v jižní Kalifornii umírá.

Pouště jsou písečné, vyprahlé pustiny, přesto se tam rostlinám daří. Zdejší vegetace, která zahrnuje například kaktusy, je totiž vůči vedru a suchu odolná. Tato vytrvalost už ale podle studie publikované v Journal of Geophysical Research: Biogeosciences nestačí.

Nová analýza vědců z Kalifornské univerzity v Irvine byla založena na družicových snímcích projektu Landsat, na nichž byl zachycen jeden z největších státních pouštních parků v Kalifornii, Anza-Borrego. Vědci vegetaci poznali díky odrazům slunečního světla od listů.

V letech 1984 až 2017 ubylo vegetace v parku o 35 procent. „Rostliny umírají a nic je nenahrazuje, pro keře to vypadá jako výrazná ztráta,“ řekl vědec z Kalifornské univerzity v Irvine, Stijn Hantson.
 
K největšímu poklesu vegetace v nízko položených pouštích došlo v posledních čtyřech desetiletích. Jedná se o keře Larrea tridentata, některé druhy kaktusů a patří sem i stromy a keře Naditce (Prosopis). Srovnatelně menší ztráty byly pozorovány ve vyšších nadmořských výškách – v oblastech pokrytých horskými lesy, jalovcemi a borovicemi. Rostou zde například i keře Chaparral, v jejichž případě také nedošlo k výraznějšímu úbytku.
 
Řada dřívějších studií zmapovala úbytek vegetace ve vyprahlých oblastech v jihozápadní USA – konkrétně v Sonorské poušti, která se rozkládá v Kalifornii, Arizoně a částech Mexika.
 
Úbytek vegetace zasáhl 87,1 procent studované oblasti. Je to připisováno intenzivnějším a dlouhodobějším vedrům, suchu a nižšímu množství srážek. Za tím nestojí nic jiného než globální oteplování.
 
Některé druhy vykázaly stoprocentní úmrtnost. Podle vědců některým zdejším rostlinám hrozí masivní vymírání. Vegetaci údajně bude trvat dlouho, než se zotaví, pokud se za jiných, ne tak extrémních podmínek vůbec zotaví, upozorňují vědci.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama