- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 30. září 2021
- 06:53
Na Jupiteru se něco děje. Vítr nabírá u vnější strany obří skvrny na rychlosti
Pozorování učinil Hubbleův vesmírný dalekohled. Astronomové si při zkoumání dat týkajících se Velké rudé skvrny z let 2009 až 2020 všimli nárůstu rychlosti větru na vnějším okraji Velké rudé skvrny o 8 procent.
Každý rok tyto větry zrychlí zhruba o 2,5 kilometrů v hodině, přitom by měly zpomalovat. „Když jsme výsledky uviděli poprvé, zeptal jsem se: Dává to vůbec smysl? Tohle ještě nikdo nikdy neviděl,” vyjádřil údiv astronom Michael Wong z Kalifornské univerzity v Berkeley.
Také zmínil, že nebýt Hubbleova vesmírného dalekohledu, astronomové by si toho vůbec nevšimli. Cit pro detail tohoto dlouhověkého teleskopu umožnil vytvoření snímků o vysokém rozlišení s pokrytím širokého časového rozpětí.
Následné modelování bouře ukázalo až desítky tisíc různých vektorů větru (různé směry a rychlosti). Mraky okolo bouře dosahují rychlosti 640 kilometrů v hodině.
Co způsobuje zrychlení? Na to experti nemají odpověď. Vyloučili však změny v úhlu proudění větru směrem od atmosféry a změnu teploty v různých nadmořských výškách. „Je těžké to diagnostikovat, protože Hubble nevidí tak dobře dno bouře,” vysvětlil Wong.
Nejde jen o tajemný proces, který se na Jupiteru odehrává, ale i o důležitost Hubbleova vesmírného dalekohledu.
Zdroj: Geophysical Research Letters
Sdílení
1
Twitter
Komentáře
Email