Vědci našli v soukromé sbírce vzácnou, 500 let starou, křesťanskou modlitební listinu

Bromholm byl kdysi známým středověkým poutním místem / Pixabay
Odborníci znovuobjevili křesťanskou modlitební listinu starou 500 let. Tyto dokumenty jsou přitom nesmírně vzácné a zřídkakdy se dochovají do dnešních dnů. Artefakt pochází ze starodávného modlitebního místa v Bromholmu, kde se měl podle věřících nacházet skrytý fragment Svatého kříže.

Modlitební válečky se málokdy dochovají. Dokumenty určené ke čtení jsou časem zranitelné, protože procházejí při manipulaci i po celá staletí opotřebením. Nyní badatelé znovuobjevili ztracený modlitební váleček starý 500 let.

Nádhernými ilustracemi zdobená listina byla nalezena v jedné soukromé sbírce. Její aktuální analýza zjistila drobné známky opotřebení po jejím rozvíjení a častém políbení, jak činili věřící na znamení oddanosti Kristu, prožívali tak utrpení Krista silněji.

Listina byla datována do let 1505 až 1535 a je spojena s převorstvím Bromholm v Norfolku, kde se měl podle legend nacházet fragment Svatého či Pravého kříže, na němž byl Kristus ukřižován.
 
„Z převorství dnes zůstalo jen několik ruin, ale Bromholm byl kdysi známým středověkým poutním místem,” řekla historička dávného umění Gaila Turnerová, která měla tu čest nález přezkoumat.
 
Listina byla namalována přímo v Bromholmu. Zobrazuje Krista na kříži a mnohé další detailní náboženské ilustrace, které nám říkají něco o kultu kříže, kapitoly křesťanského náboženství.
 
„Listina odráží dobu, kdy laici skutečně věřili ve viditelné i neviditelné nepřátele a kdy byla přizpůsobena laikům i zaříkadla,” vysvětluje historička. Dodala, že koncem 15. a začátkem 16. století byla polokřesťanská kouzla čerpající z církevních vzorců populární.
 
Zdroj: Journal of the British Archaeological Association

Mohlo by vás zajímat

Reklama