- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 12. června 2018
- 12:50
Nový průzkum potvrdil šokující trend: Mladí lidé jsou celosvětově skutečně stále hloupější
IQ mládežníků začalo totiž zejména v posledních letech nečekaně upadat, přitom se od 2. světové války stabilně a systematicky neustále zvyšovalo.
Pád IQ mladých odpovídá asi tak sedmi bodům na stupnici, což je fenomén, který začíná být postupně pozorovatelný už od roku 1975, odkdy se mimochodem datuje i první velká studie na toto téma.
Pokles ve výsledcích značí konec trendu známého jako „Flynnův efekt", v jehož rámci IQ šplhalo během posledních 70 let asi tak o tři bodíky za dekádu. Vědci se shodli, že je to výsledek šokující a rozhodně budící obavy.
Pomalý úbytek inteligence podle vědců prý souvisí s tím, jak se učí novými metodami matematika a jazyky na školách. Také to naznačuje, že lidé raději sedí pasivně u televize, nežli by si třeba něco přečetli.
Ani psychologové nejsou ze všech těchto výsledků nijak potěšeni: „Jde zatím o nejvíce přesvědčivý a šokující důkaz toho, že Flynnův efekt (tj. pomalý a stálý růst lidské inteligence) nebude navždy. Pakliže předpokládáme, že je model studie správný, jeho výsledky jsou velmi smutné."
Podle jiných studií sestupný pomalý trend již začal okolo přelomu století: všimly si toho i dvě anglické studie. Ty totiž zjistily, že právě od té doby (tj. od roku 2000) byl pokles v IQ 2,5-4,3 bodu každých deset let. Kvůli menšímu vzorku ale nebyly přijaty jako dostatečně reprezentativní.
Stejných výsledků se pak dopracovala i jiná studie, jež proběhla v Oslu na norských mužích. U těch je skóre nižší, nežli u jejich otců stejného věku. Tehdy bylo analyzováno na 730 tisíc lidí, jež byli ve vojenské službě mezi lety 1970-2009.
Dobrou zbraní proti hlouposti jsou prý ale ryby: lidé, jež je jedí aspoň jednou týdně, mají skóre o 4,8 bodu vyšší, proti těm, co je nejedí vůbec a i ti, co je jedí jen občas, mají výsledky o 3,3 bodu vyšší. Jen si dejte pozor, ať to není ryba z Číny, kde je krmí růstovými hormony.
Sdílení
1368
Twitter
Komentáře
Email