- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 16. června 2018
- 08:45
Unikátní astronomický úkaz: Supermasivní černá díra ukázala svoji sílu, naštěstí 150 milionů světelných let daleko
Experti vyfotili i rychle se pohybující výtrysk materiálu z tohoto monstra, jež je 20.000.000x hmotnější, než naše Slunce. Bylo zjištěno i to, že extrémně rychlý výtrysk částic má 125 miliardkrát více energie, než naše Slunce vydá za rok.
A proč jsou z toho astronomové tak natěšení? Podobných černých děr totiž existuje v našem vesmíru patrně jen několik (o kterých víme). Oficiální pojmenování události je TDE (Tidal Disruption Event). Někteří vědci ale zastávají názor, že dnes to sice moc běžná věc není, ale při zrodu vesmíru to byla jiné. Navíc, když tuto událost důkladně prostudujeme, zjistíme, v jakém prostředí se patrně před miliardami let formovaly galaxie.
Mezinárodní tým astronomů a dalších vědců tuto událost zachytil díky radiovým a infračerveným teleskopům. Šlo zprvu o sledování kolize galaxií, označenou Arp 299. Supermasivní černá díra zde roztrhala hvězdu větší, než Slunce. To ale byl jen začátek celého procesu.
Experti se nechali slyšet, že materiál vyvrhovaný z pojídané hvězdy zformoval rotující disk okolo černé díry, což způsobuje emisi jednak intenzivního rentgenového záření a navíc i záření ve viditelném světle. Taktéž to způsobuje výtrysky hmoty z pólů téměř rychlostí světla: „Nikdy dříve před tím jsme přímo nepozorovali formaci a evoluci výtrysků hmoty při některé z podobných událostí. Vděčíme za to jediné věci – že rádiové vlny nejsou pohlceny v jádru galaxií, ale našly si cestu až k Zemi."
První informace o tom, že jde o černou díru se objevily již 30. ledna 2005, kdy řečená byla odhalena na observatoři na Kanárech. Pak se zapojily i další radioteleskopy světa a všem začalo být pomalu jasné (podle stále více zakřivených tvarů formujícího se proudu), že mají co do činění s výtryskem hmoty u černé díry. Materiál se zde pohybuje mimochodem rychlostí jedné čtvrtiny rychlosti světla.
Sdílení
46
Twitter
Komentáře
Email