- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 18. června 2018
- 13:15
Mimozemské formy života se mohou podle NASA ukrývat až na 121 měsících
Za pomoci dat z teleskopu Kepler bylo nalezeno už přesně 121 planet, které obíhají okolo svých hvězd v zóně pro život příhodné.
Každá má mít podle měření a odhadů trojnásobek zemského průměru a patrně většina z nich obsahuje i několik velkých měsíců. Například vědci z University of California potvrzují: „Aktuálně máme v našem solárním systému přesně 175 známých měsíců obíhajících osm známých planet. I když většina z nich je okolo Jupitera a Saturnu, a tím pádem není v obyvatelné zóně, v jiných slunečních soustavách to klidně může být přesně naopak. Když zahrneme kamenité měsíce okolo exoplanet do našeho hledání života mimo Zemi, určitě to věcem prospěje."
Připomínáme, že družice Kepler odstartovala již v roce 2009 a od té doby už našla tisíce světů mimo naši soustavu. A i když se zde vědci primárně dívají po planetách zemského typu (popřípadě kamenitých), určitě nezavrhují ani ty Jupiterova typu, co leží v obyvatelné zóně, a proto budou mít nejvíce obyvatelných měsíců.
Podle některých vědců je paradoxně právě na exo-měsících nejvyšší šance na nalezení života, protože ty získávají energii nejenom od lokálního slunce, ale i ve formě záření odraženého od gigantické planety.
Obyvatelná zóna nám mimochodem říká, že jde o oblast, v níž jsou teploty a teplo tak akorát, takže je zde tekutá voda. Příliš blízko a bude to jako na Venuši. Ale příliš daleko a bude to jako na Marsu.
Tento koncept se objevil již v roce 1953, ale od té doby se ukázalo, že mnohé z planet jsou v této optimální zóně (jako třeba planeta Kepler-186f).
I ohledně budoucnosti mají vědci jasno: „Teď, když jsme vytvořili databázi gigantických planet v obyvatelné zóně, budeme sledovat nejlepší kandidáty pro studium náznaků života i mezi exo-měsíci. A naše další studie pomohou zase při vývoji nového teleskopu, jenž nám detekci takových měsíců umožní."
Sdílení
1
Twitter
Komentáře
Email