Co bude nejvíce ohrožovat astronauty při nekonečně dlouhé cestě na Mars? NASA už to ví

 
Další 2 fotografie v galerii
Před jakým zářením se budeme muset chránit? / Pixabay
Přežití ve vesmíru není žádné peříčko. A s jedním velmi velkým problémem se budeme muset porvat, když se budeme chtít vydat na jakoukoliv delší cestu. V čem je tedy onen největší problém? V záření všech forem.

Nabité částice jsou sice malé, nesmírně malé, ale pro potenciální astronauty vystavené jim celá léta mají význam. A právě to je věc, jíž se snaží přijít na kloub program NASA Human Research Program (HRP), tedy zjistit, jak tyto částice ovlivňují člověka a vše biologické.

Problém s radiací je zřejmý i na Zemi – nevidíte ji, necítíte ji, nepoznáte, že vás ničí, ale přesto tam je. Běžný omyl lidí na Zemi je v tom, pokud očekávají, že typy radiace ve vesmíru budou stejné jako na Zemi. To je ovšem skutečně omyl – radiace ze Slunce a vesmíru je prakticky odstíněna díky atmosféře a i naším magnetickým polem.

Když se řekne „radiace“ na Zemi, většina lidí si představí nějakého šílence s atomovou bombou či návštěvu na rentgenu. A proti té (obecně jakémukoliv elektromagnetickému záření) u nás stačí prostě dost tlustá vrstva olova (nebo zeminy).

Problém s vesmírnou radiací je jiný – má mimořádnou energii a té je dost na to, aby pronikla jak štítem olova, tak buňkami a způsobila navíc i tzv. sekundární radiaci – materiály místo toho, co by vás chránily, tak se rozpadnou na jiné látky, též radioaktivní. Takže místo toho, aby vás štít chránil, bude sám stále více a více zářit a možná časem bude horší, jak sám vesmír. Suma sumárum, nic dobrého pro astronauty.

Ve vesmíru se vyskytuje též i tzv. částicová/jaderná radiace, která zahrnuje vše, co známe z tabulky, od vodíku až po olovo, navíc pohybující se téměř rychlostí světla. A pak tu je i GCR aneb Galactic Cosmic Rays (extrémně silné kosmické záření asociované se (super)novami, jež pochází z oblastí mimo sluneční soustavu a potenciálně je nejvíce škodlivé kvůli své neuvěřitelné energii. Máme tu záření ve Van Allenově pásu, nicméně je to právě GCR, které dělá vědcům dnes největší vrásky.

A právě proto existuje projekt HRP, jenž studuje dlouhodobý vliv mezihvězdných prostorů na zdraví. Toto je ale celkem logicky nemožné studovat na Zemi, takže jednou se prostě stejně nevyhneme tomu, aby to celé na sobě někdo nezkusil poprvé, zda vše vůbec funguje.

Mohlo by vás zajímat

Reklama