Jedno z nejhorších zemětřesení v dějinách lidstva smetlo z povrchu i egyptskou Alexandrii

O tragédii z roku 365 n. l., kdy zemětřesení smetlo ze zemského povrchu dvě slavná města, se dochovala řada zpráv / Pixabay
Přírodní katastrofy ničily lidstvo už od starověku. Jednou z těch nejhorších, vpravdě legendárních, je zemětřesení a tsunami, které roku 365 n. l. doslova smete ze zemského povrchu dvě slavná města, Alexandrii a Leukaspis. Existují dokonce dobové popisy této tragédie.

Když se to stalo, bylo římskému historikovi Ammianovi Marcellovi asi 35 let a stal se očitým svědkem. Podle něj se moře stáhlo a voda ustoupila do takové míry, že se ukázalo mořské dno i ve velké hloubce včetně spousty živočichů. Stažení vody bylo ale pouze první fází toho, co se 21. července 365 přihodilo.

Vzápětí se totiž voda vrhla s plnou silou zpátky a zaplavila zemi. Podle Marcella měla takovou sílu, že dokázala velké lodě kotvící v alexandrijském přístavu hodit až na střechy domů. Některé zase vrhla volným prostranstvím přibližně dvě míle, tedy asi 3 kilometry do vnitrozemí. 

Obětí mohly být statisíce 

Počet obětí katastrofy se nepodařilo přesně stanovit, předpokládá se ale, že šlo o statisíce obyvatel. Zemětřesení spojené s tsunami totiž řádí nejenom na egyptském pobřeží, ale i u řeckých a sicilských břehů nebo v chorvatském Dubrovníku. Voda smete například v Egyptě celou nilskou deltu. Změní se tím zcela situace.

Nilská delta byla totiž donedávna považována za úrodné zemědělské srdce Egypta a dodávky obilí odsud zásobovaly město Řím. Teď se ale nilská delta mění v nehostinnou poušť, kterou přeživší hojně opouštějí. Za své bere při zemětřesení i nádherný alexandrijský plác egyptské královny Kleopatry. Stanou se z něj trosky. Ty byly objeveny na mořském dně teprve v roce 1995 podmořskými archeology. Egyptská vláda dokonce plánuje z těchto trosek vytvořit podmořské muzeum. 

Temná hrozba stále číhá 

A co říkají na události z roku 365 n. l. dnešní vědci? Podle jejich výzkumů bylo ohnisko zemětřesení ve 4. století n. l. cca 45 kilometrů pod západní oblasti krétského ostrova. Zároveň předpokládají, že v této oblasti probíhá zemětřesení jednou za přibližně 800 let. Podobná katastrofa, kdy se díky zemětřesení a tsunami vylila voda ze břehů, tu proběhla 8. srpna 1303.

Když k tomuto roku přičteme 800 let, dojdeme k číslu 2103. Je proto možné, že již brzy nastane období, kdy by mohlo dojít k dalšímu tsunami přímo v této oblasti. Vědecká studie uveřejněná v časopisu Nature Geoscience proto rozhodně doporučuje věnovat pozornost těmto rizikům. Jinak nás může čekat velice nepříjemné překvapení.

Mohlo by vás zajímat

Reklama